| 4ndr33y a întrebat:

Cred ca m-a luat MCVul in mers in afara localitatii pe european (e70) cred ca am avut 110 - 115 dar n-a intors dupa mine. Credeti ca mai exista vreo sansa sa-mi trimita amenda acasa in contextul in care nu s-au intors dupa mine si nici n-am depasit exagerat limita de viteza?
A intimpinat cineva aceasta problema sa-i vina amenda radar prin posta, nu din auzite sau din carti, daca I s-a intamplat cuiva de aici.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Legal acolo ai voie 100+10 deci doar de la 111km/h in sus poate sa te opreasca. Tinand cont ca majoritatea vitezometrelor indica o viteza mai mare decat cea reala probabil ai fost sub limita. Plus ca de obicei iti fac semn sa opresti pe loc daca ai depasit limita, aparatul te "ia" cu 500m-1km inainte daca drumul este drept.

| 4ndr33y explică (pentru andreia67):

Cu 500m - 1Km inainte de intalnire aveam 70 KM/h pentru ca eram in localitate si sa zicem ca in primii 500 metrii dupa ce am iesit din localitate am ajuns la 105 km/h iar la 100 metrii sau in dreptul lor aveam 115 Km/h. Chiar daca era linie dreapta pe drum european era putina ceata si imi batea soarele din fata, de asta i-am vazut asa tarziu. Dupa estimarile mele, cand m-a "citit" radaru aveam pe la 100-105 dar n-am certitudinea asta.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Panica degeaba, daca aveau sa te opresaca te opreau. treaba cu amenda acasa pentru viteza nu se practica

| 4ndr33y explică (pentru suntserios):

Nu e panica man, doar curiozitate! Mersi pentru raspuns!

| TrăieşteClipa a răspuns:

Doar ieri m-am intalnit cu 3 MCV-uri.
Doar unul avea radarul pornit.
Verifica-ti viteza cu un gps sa vezi ce viteza reala ai cand indicatorul din bord iti arata 115.
La mine sunt cu 5%mai putini cei reali.