| Sofer a întrebat:

Credeți ca e o achiziție bună în 2020 următoarea mașina? Vw Passat b6 din 2007 2.0 TDI manual/automat DSG. Prețul ei e cam pe la 2500-3000 euro.

13 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Tia intrat motorinara in cap. Ala e cel mai mare blestem al romanului, de aia e sarac ca are diesel ))

suntserios
| suntserios a răspuns:

O masina de 13 ani nu e niciodata o achizitie buna...

| Sofer explică (pentru suntserios):

Corect. Dar fiind ieftina și vw golf/Passat, fiind mașina romanului buna și întreținerea fiind ieftina. Am în familie tot vw golf și peste fix 1 luna face frumoasa vârstă de 18 ani.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In nici un caz.
Rugina e la ea acasa, problemele electrice sunt traditie, iar motorul 2.0 TDI PD e un gunoi.
Consuma ulei, se duc injectoarele pe banda, se uzeaza axul cu came, pusca turbina, etc.
Nu poti pune "achizitie buna" si "masina", in aceeasi propozitie cu "Passat b6 2.0 TDI".
Ala e cel mai prost Passat din toate timpurile, singurul avantaj este ca se simte placut pe sosea.

| Sofer explică (pentru NoTurbinaNoGood):

De ce și-l cumpăra toată lumea? laughing are și varul meu, pana și un coleg de munca și pana și vecinul tot cu Passat b6. Pana și șeful meu de la munca și a luat b6 rolling on the floor
Au ajuns toate la noi? laughing

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Sofer):

Pentru ca Vulzvagin.
Nu toti cauta cea mai buna oferta, cand au bani de ceva. Majoritatea cumpara ceva cunoscut, si cred ca au facut o alegere buna.
Putini soferi se si pricep la masini, ca sa spui ca fac comparatii pertinente, si aleg masini peste concurenta.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Dupa mine nu. 2.0 TDi PD pe Passat si audi sunt cunoscute ca au diferite probleme. Nici cutia automata DSG nu e stralucita. Si apoi, daca chiar e doar 2500 euro cred ca are 300. 000km sau mai mult. In bugetul tau as lua ceva mai mic cu 1.9 TDI daca chiar vrei VW sau mai bine ceva pe benzina.

| Sofer explică (pentru ClaudiuM1997):

1.9 TDI e slab la putere 2.0 tdi are 140 cp și e destul.

| Nimeni10 a răspuns (pentru ClaudiuM1997):

1.9 are viteza melcului pe passat.
De e46 318i automat merita?
Oricum fara 10k nu gasesti masina buna.

| ClaudiuM1997 a răspuns (pentru Nimeni10):

Mai bine 318i automat. Motor aspirat si cutiile de la BMW is fiabile.

| ClaudiuM1997 a răspuns (pentru Sofer):

Am avut 1.9 TDI pe Bora si acum am Seat Exeo 2.0 TDI 143cp. E clar ca e mai ok un 2.0 TDI, dar doar cele 2.0 CR euro 5 is considerate cat de cat fiabile. Eu personal as fugi de cele 2.0 PD, mai ales cele montate pe Passat/ A4.

| Speranta12 a răspuns:

Nu e o achizitie buna in 2020.

| DeeaCarmen a răspuns:

Sincer, e e trecut de 10 ani la mașini nu mi se mai pare ok. Eu aș pune o întrebare? Cât de mare nevoie ai de mașină? Și să fi atentă, la mașinile SH, e o mare probabilitate să mai bagi niște bani frumușei în ea