| Aalexander a întrebat:

Salut.
Cum dizolv antigelul in apa? cat antigel in cata apa? big grin
Si l cumpar de la peco sau de la praktiker?

3 răspunsuri:
| Zazu a răspuns:

Scrie la instructiuni care este procentajul.Se foloseste apa distilata.Totusi sa-l cumpere cineva care isi da interesul, sper ca nu tu esti soferul, altfel ar fi trebuit sa stii, un minim de cunostinte ti-ar fi de folos.

| Aalexander explică (pentru Zazu):

Sunt incepatorbig grin am masina de 3 lunibig grin

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Il dizolvi amestecand-ul intr-o sticla mai mare, eu asa procedez.
Eu cumpar de obicei concentrat -40, si il fac 1:1, adica intr-o sticla de 2l pun cate 1l de antigel si unul de apa distilata, si asa ramane, vara/iarna. Uneori scade mai mult de -20 temperatura, dar nu se intampla mare lucru, se face gelatina, nu ingheata ca apa simpla. Probabil racirea nu prea ar functiona in conditiile alea, dar asemenea temperaturi sunt doar in timpul noptii, cand masina sta parcata.
La peco si Praktiker s-ar putea sa fie antigel de calitate mai slaba, mai bine mergi la piese auto si cauti ceva mai bun, daca ai masina mai buna.
Sa nu diluezi antigelul cu apa de la robinet, iti face piatra pe instalatie.