| Krs123153 a întrebat:

Cum este corecta plecarea de pe loc pe un motor 2.0 TDI, doar din ambreiaj sau pot sa o si accelerez putin la plecare, in rampa cum procedez? Nu reusesc sa plec in rampa pentru ca de multe ori mi se opreste motorul.

5 răspunsuri:
| IonelaaYoni a răspuns:

Buna! Tii piciorul pe ambreaj si frana apoi ridici usor ambreajul pana cand masina da sa porneasca apoi lasi usor frana si calci incet acceleratia. Ai grija sa nu o scapi in spate.

| dinucristian2000 a răspuns (pentru IonelaaYoni):

Mai eficient ar fi cu frana de mana. cum spui tu uzura este mare pe ambreiaj

| Equipmag a răspuns:

Salut! Invata sa si accelerezi cand pleci de pe loc chiar daca oti pleca usor doar din ambreiaj datorita cuplului dezvoltat de diesel. Daca si accelerezi reduci stresul ce se produse asupra motorului si a pieselor ambreiajului, mai ales la plecarea din rampa. Si atentie ca ambreiajul asta are volanta cu masa dubla si poate fi foarte costisitoare daca incepe sa bata. Asa ca protejeaza cat mai mult ambreiajul. Bafta!

| Andrei883 a răspuns:

1. Mereu cu acceleratie, ai sa vezi ca nici nu poti fara, in intersectii mai ales. 2. Trage frana de mana. Dai drumul usor la ambreiaj pana vezi ca incepe sa scada turatia, lasi usor frana de mana in jos, timp in care incepi sa accelerezi si lasi progresiv din ambreiaj.

| Darius271997 a răspuns:

Iei piciorul usor de pe ambreaj si cu celalalt apesi pe acceleratie. La fel si in rampa. Bafta!