| Denis67 a întrebat:

Cum pot învăța logic și eficient codul rutier, simt că profesorul preda doar că sa fie predate și nu prea înțeleg.
Cum le pot învăța eficient?

Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

Prima data inveti semnele, alea trebuie tocite. Dupa care legile, contraventiile. Le inveti facand practica, adica condusul. De aceea se conduce si dupa aceea se da examenul, adica sala. Pentru ca tu in timp ce conduci, inveti. Inveti frumos din carte, nu citesti tot, pentru ca nu tot are rost si asta doar te incurca. Chestionarele sunt foarte importante, acolo poti sa vezi, poti sa alegi. Si mai ales iti explica de ce ai gresit raspunsul. Sunt anumite lucruri in legislatie, care trebuie tocite. Semnele si legile in mare parte. E important sa fii atent si la ce preda profesorul. La prima ora de legislatie nu mi-am luat ochii de pe profesor pana cand s-a terminat, doua ore. A doua ora la fel, a treia m-am lasat mai lejer si pe urma nu am mai fost atenta aproape deloc. Am invatat legislatia facand foarte multe chestionare, vorbind cu tata( care stie codul rutier ca tatal nostru ). Daca nu ai pe nimeni care sa te ajute, nu e nicio problema. Stai frumos si te gandesti la fiecare intrebare, raspuns si incerci sa intelegi, de ce ii asa si de ce nu altcumva. E la fel de important sa inveti si din carte cat si de pe internet. ( si in carte sunt chestionare ). Multa bafta!

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Pe școala rutieră sunt întrebări grilă ca la examen + explicații video

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca tu ai impresia ca intri pieton la scoala de soferi, iar in 60 de zile iesi sofer cu legislatia la zi, atunci ai cam gresit domeniul.
La scoala de soferi te duci deja cu legislatia invatata, profesorul e acolo ca sa clarifice partile importante, nu te invata totul de la 0.
Tu trebuie sa cunosti regulile de baza din start, si sa inveti de acasa sanctiunile si celelalte reguli "de tocit" (mecanica, prim ajutor). Prioritatile, indicatoarele, depasirile, stationarile, etc, trebuie sa le stii dinaintea scolii de soferi, altfel intri pluta, iesi noroi, si vei conduce ca o blonda.

| Bella993 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Da, normal ca intra pieton. Toti cei care nu au permis, sunt pietoni. Nu te duci la scoala stiind totul de acasa, de aia se numeste SCOALA DE SOFERI. Si nu " Evaluarea desteptilor de acasa, care nu mai vor se fie pietoni ". Hai sa fim seriosi, nici tu nu te-ai dus in clasa 1 stiind tot alfabetul, si cum sa scrii corect si frumos. Ceri o aberatie. Da, e ok sa se documenteze de acasa, sa stie cate ceva sa nu mearga "bata". Dar si daca merg bata, ce are? Invata, care cum poate si stie. De aia sunt orele de legislatie, si cartea cu codul rutier si cele 30 de ore de conducere inaintea examenului de legislatie. Nu te invata de la 0? Ba da. Invatarea semnelor si indicatoarelor e nivelul 0. Cel mai important. Toti profesorii incep cu semnele si indicatoarele. Hai sa nu mai fim asa de duri.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Bella993):

Nu e deloc o aberatie. Condusul e ceva complex. Cei care n-au habar de ce asteapta masinile in intersectie, cine trece primul samd, nu ar trebui sa inceapa scoala. Sunt o multime de cunostinte pe care le poti dobandi inclusiv de pe trotuar, urmarind putin traficul. Legislatia cuprinde foarte multe pagini, nu ai cum sa le inveti in 14 zile de curs de legislatie. Asta este adevarul.
Daca te uiti surprins sub bordul masinii la lectia 1 de conducere, ca sunt 3 pedale la doua picioare, vrei sa spui ca dupa lectia 30 vrei conduce sigur pentru ceilalti participanti la trafic, si vei mai avea ca "bonus" obligatoriu si conduita preventiva?
Hai sa nu mai consideram ca e ok sa gresesti in trafic, sa ne amintim ca din condusul prost se moare. Suntem campioni la accidente, ca natie.

| Bella993 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Ma refeream ca e o aberatie, sa te astepti sa fie totul perfect pana ajunge acolo. Sa stie tot. Invata din mers si pana va ajunge sa conduca va avea destul timp sa invete. Experienta si conduita preventiva o va obtine participand la trafic, si o va dobandi cu timpul. Sunt soferi care fac greseli si accidente dupa ani de zile de experienta in conducere. Da e adevarat, si pietonii sunt obligati sa stie minim cate ceva din legislatie. Nu a zis nimeni ca trebuie sa tocesti toata cartea. Si doar in Romania se mor de accidente? Ceea ce zici tu, cu faza ca, nu stiu ce inseamna daca stau oamenii in intersectie, cine trece primul si din astea, le inveti de afara. Eu vorbesc de alte lucruri mai complexe. Este o regula, care unii pietoni nu o stiu, si e poate cea mai importanta. Regula de dreapta. In itersectie se aplica regula de dreapta, altfel zis, orice vehicul care vireaza la stanga isi pierde prioritatea. Asta poate nu o stie de acasa. Ma intelegi? E bine cateodata sa fim mai intelegatori cu altii, daca vrem sa fim si noi intelesi la randul nostru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inveti din lege

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi si pe scoalarutiera.ro