| nicusor222 a întrebat:

Cum se schimba corect filtrul de ulei?
Mă refer la filtru tip cartuș.
Prind filtrul în capac și după infiletez?
Sau
Prind filtrul prima data în motor, bag bontul ăla mic 《supapa》în acea gaurica mica și după vin cu capacul și infiltrez.
Am văzut pe mulți care prind în capac și înfileteaza.
Alții spun ca nu e bine așa, ca dacă prindem în capac și infiletez nu nimeresc acea gaura și se alege praful.
Cum e corect?
Dau fundita
Msk

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Prinzi filtrul in pozitia corecta, apoi strangi capacul peste el.
Am gasit multe garnituri mici, din varf, prinse prost, probabil l-au bagat acolo prin metoda montarii in capac.
Varianta corecta este intotdeauna cea care ti se pare tie fara greseli.

| nicusor222 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Msk.
Deci capacul se prinde după ce fixez filtrul.
Nu am știut ăsta.
Eu îl prindeam în capac și după îl infiletam, pana un mecanic mi-a zis ca eu prin metoda asta nu nimeresc supapa sa intre în locul ei.
Msk de răspuns.

1 răspuns: