| Sp4RkMan a întrebat:

Salut,cum testez un regulator de tensiune? am unul cred ca e defect,bateria trebuie sa o pun pe retresor ca sa am curent la scuter,nu am nici lumini,nu stiu care e problema, sa fie altceva?

4 răspunsuri:
| viotedy a răspuns:

Probabil e dusa bateria.lumini nu ai decat cand e pus contactul. pune un bec de 12v pe baterie si vezi daca se aprinde.

| Sp4RkMan explică (pentru viotedy):

Da e buna bateria, am probat merge becul

| viotedy a răspuns:

Ai verificat si CDI-ul si bobina? inlocuiesti de la alt scuter, sa vezi daca sunt bune.

| viotedy a răspuns:

Ca sa verifici releul de incarcare masori la borne, cu motorul pornit, la relanti si apoi turat. daca trece de 14, 8v sau are mai putin de 13, 8 v, e defect si trebuie schimbat.