| anonim_4396 a întrebat:

Curand intentionez sa cunpar o masina, am un buget de maxim 5000 de Euro, criteriile de alegere ar fi: combustibil benzina, caroserie coupe, marca BMW pentrj ca aceste masini din ce am auzit si ce am citit ar fi cele mai bune (Am vazut destule masini BMW si se vede calitatea lor si cum sunt lucrate).
M-am gandit la BMW 320Ci E46 Facelift, ce parere aveti de aceasta masina? A avut cineva? Sunt probleme cu acest tip de masina si mai exact cu motorul M54?
Masina are un motor 2.2 benzina 170 de cai in 6 cilindrii.
Pe langa asta care ar fi cele mai bune 10 optiuni pentru suma de bani de maxim 5000 de Euro?
Multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu cred ca as arunca banii astia pe un Opel 1.9 CDTI. Ori Astra, ori Vectra. Sau chiar si unul benzinar, dar 1.8-2.0
Despre BMW... Impozitul mare, utilitatea cam mica, fiind o masina deloc economa, joasa, si cu aderenta extrem de proasta, pe ud sau inghet. As umbla cu un BMW vara asta, eventual un coupe excentric cu motor mai potolit (1.8 era cel mai economic din cate stiu eu), dar nu as cumpara un BMW cu gandul de a-mi transporta familia cu el.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

De fapt, cel mai economic motor BMW cu care am avut ocazia sa ma plimb, a fost un 2.3 benzina de pe un seria 5 din 2002, manual, care consuma 6% extraurban mers absolut normal, cu depasiri si cate o talpa unde permitea zona, si urban sub 10%. Era si iarna. Partea naspa e ca, in zonele in care nu se mergea pe asfalt, ci pe strat de polei sau zapada, mergea ca o rata pe acoperis. De aia nu mi-as lua BMW cu ganduri serioase.

| MariusF23 a răspuns:

Problema ar fi impozitul in jur de 800-1000 lei si consumul >10%. In rest e ok masina. In 5000 euro nu prea stiu ce altceva sa-ti recomand, am in cap numai masini de oras si familie laughing