| Cristi0123 a întrebat:

Salut, daca am aparat de modificat kilometri la masini si vin oamenii la mine sa le dau kilometrii inapoi, pe motiv ca au schimbat ceasurile de bord si vor kilometrii inapoi sau pentru ca pur si simplu vor sa dea kilometrii inapoi. Este legal sa fac asa ceva, sau nu? Multumesc

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Poti face puscarie pentru ca intr-o zi cineva se prinde ce faci & km manipulati inseamna risc mare de accident

| darrio2007 a răspuns:

Este ilegal.

| Violleta2022 a răspuns:

Este ilegal sa folosesti un asemenea aparat!
Modificarea kilometrajului masinii se considerata infractiune si se pedepseste cu puscaria si dosar penal pe viata!

https://inspectorauto.ro/ro/blog/kilometri-dati-inapoi-infractiune/
https://www.zf.ro/......a-20337847

| Cristi0123 explică (pentru Violleta2022):

Nu i legal sa dea kilometri inapoi si sa o vanda, dar eu doar daca detin aparatul si dau kilometri inapoi ce treaba am, nu i ca si cum ar fi masina mea si o vand eu

| Violleta2022 a răspuns (pentru Cristi0123):

Tu chiar nu pricepi nu?
Tu esti cel care face frauda, infractiunea, fiindca tu esti cel care detine aparatul si face modificarea ilegala.
Este ILEGAL sa faci acest lucru chiar si la masina ta.
Daca acela care si-a schimbat kilometrajul la tine, cu scop de a vinde masina sau de a o pastra, il prinde politia mai devreme sau mai tarziu, sau chiar la inspectia ITP.
Este practic o chestiuned etimp pana esti prins si crede-ma ca nu merita sa faci puscarie la varsta asta ata de frageda.
La o inspectia ITP se poate oberva ca s-a facut inspectia la 300.000 km si acum masina are 198.000, ce zici tu, ei sunt asa de prosti si nu observa ca are mai putin decat aveam cu cativa ani in urma?

Răspuns utilizator avertizat
| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Cristi0123):

Kilometrajul se inregistreaza la fiecare ITP, in baza de date a RAR. Daca apar modificari suspecte, ti se blocheaza masina la ITP pentru expertiza, esti luat la intrebari si ti se aplica legea.
In functie de kilometraj se face si o evaluare de despagubire in caz de accident cu dauna totala, deci nu este doar treaba ta.
In Romania inca dorm autoritatile si nu aplica mereu legea, dar in Belgia daca te joci cu un kilometraj, ajungi rapid in puscarie.
Ca idee, legile sunt la fel cam peste tot in UE, doar ca unele tari au autoritati competente, altele nu.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pai, hai sa o luam pe trepte:
1. Detii o societate sau macar PFA, pentru a presta servicii?
2. Detii o scula omologata, la care platesti licenta producatorului, pentru a face bani cu ea?
3. Ai un atelier autorizat RAR pentru modificari la nivel de software auto?

Daca ai raspuns cu 3x DA, inseamna ca stii conditiile in care poti rescrie un kilometraj.
Daca nu ai raspuns cu da la toate, atunci pe langa dosarul penal de inselaciune (la care ai fi complice), ti se aplica amenzi pentru faptul ca lucrezi "pirat".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e legal.

| 3824060673 a răspuns:

Este legal tot ce nu spui celor ce nu vor ca tu să știi mai mult ca ei și te ajută să fii bine fără să faci rău nimănui.

| St3fan2022 a răspuns:

Daca.
Dar nu ai.

| Mirelab1226 a răspuns:

Buna, imi poti scrie si mie pe email sau pe wathapp. Am nevoie de asa ceva. ella.anglia@yahoo.com sau 0735382519