| M1989 a întrebat:

Daca am in bateria auto 12.8 V cu motorul porinit si in jur de 12 V cu motorul oprit. In viitor se poate sa nu mai pot porni masina daca am 12V in baterie?

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Trebuie masurata tensiunea debitata de alternator, respectiv tensiunea pe celulele bateriei incarcate cu un alt incarcator.
Bateria masinii este formata din celule care au 2.2-2.45V, in functie de incarcare (13.2-14.7V total).
- Daca si incarcat cu alt incarcator tensiunea este scazuta, atunci probabil careva celula nu functioneaza (deseori spalarea bateriei rezolva problema pe moment si bateria se mai poate folosi un timp).
- Daca incarcat cu alt incarcator bateria are tensiunea totala buna, atunci putem suspecta alternatorul (o dioda din redresor) sau cablajul /contactele dintre alternator si baterie.

| nebunu_5532 a răspuns:

Câta vreme ai 12 V in baterie îți va porni. Încărcarea de 12, 8 este mică. Cu motorul pornit trebuie sa ai 13, 8-14, 2!