| georgep1 a întrebat:

Salut
daca am picat problema practica la permis marti cand ma mai pot reprograma din nou? stie cineva sigur?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Programarea o poti face de pe acum dar nu vei fi programat mai repede de 15 zile. In aceasta perioada va trebui sa mai faci cel putin 6 ore de conducere si sa ai la dosar dovada ca le-ai facut.
In acest sens sunt prevederile Ordinului MAI nr.268/2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(3) Candidaţii declaraţi «respins» la proba practică pot fi programaţi pentru susţinerea unei noi probe după o perioadă de cel puţin 15 zile, cu achitarea taxei de examinare şi prezentarea dovezii care atestă efectuarea a cel puţin 6 ore suplimentare de pregătire practică într-o şcoală de conducători auto autorizată. Modelul dovezii este prevăzut în anexa nr. 9."

Bula
| Bula a răspuns:

Nu te grabi cu reprogramarea pana ce nu te simti sigur pe tine!
Mai ia ore de condus, exerseaza, altfel risti sa pici din nou sau sa devii pericol public in trafic!

| Criistyanna a răspuns:

Raspunsul exact la intrebarea ta este: te poti reprograma imediat dupa ce ai picat traseul. Exact in aceeasi zi. Dar depinde de tine daca te simti pregatit dupa o perioada destul de scurta sa il dai iar. Termenul de 16 zile este valabil doar in cazul examenului teoretic.winking Mult succes!

| adrianacristina5372 a răspuns:

Trebuie sa treaca 16 zile sa te poti reprograma