| deyutz95 a întrebat:

Salut, daca cumpar o masina inmatriculata si este in alt judet, sa o trec pe mine si sa schimb numere trebuie sa merg la mine in judet sa fac asta? Sau trebuie in judetul unde este proprietarul?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai cumparat-o tu esti proprietarul si trebuie inmatriculata in judetul tau de domiciliu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

E destul de logic ca da ii schimbi nr trebuie sa o faci in judet la tine.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Iei masina cu contracte V-C vizate de primaria din localitatea vanzatorului, apoi mergi la primaria ta, dupa care la politia/inmatriculari din judetul tau, unde vei preda numerele pe care le-a avut masina, si vei lua altele noi, cu judetul tau.

| deyutz95 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Unde fac acest contract si trebuie sa duc si eu fiscalul de la primarie?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru deyutz95):

La un birou de acte auto. Faci contracte V-C (mai multe exemplare), si fisa de inmatriculare. Le duce vanzatorul la primaria lui, pentru vize, apoi le duci si la primaria ta, tot pentru vize.
La mine in judet sunt obligatorii astea, in alte judete am inteles ca nu prea se uita la fiscal. La biroul de acte iti va spune toata procedura, ce mai este nevoie, etc. Vezi sa ai cartea de identitate a masinii, si o copie de buletin de la vanzator.

| deyutz95 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Dar eu trebuie sa duc ceva de la primaria mea cand merg la biroul de acte auto? Nu as vrea sa fac inca un drum de 600 km dus intors

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru deyutz95):

Nu.
Atunci cand iei masina, trebuie sa primesti actele astea:
1. Carte de identitate vehicul
2. Certificat de inmatriculare
3. Contracte V-C semnate de tine si vanzator, vizate de primaria lui
4. Fisa de inmatriculare vizata de primaria vanzatorului
5. Certificat fiscal (optional)
6. Copie dupa buletinul vanzatorului.
Doar de astea ai nevoie de la cel care iti vinde masina. Cu ele poti pleca linistit acasa. Vizele din partea primariei tale se fac dupa ce cumperi masina, si te pregatesti de inmatriculare pe numele tau.
90 de zile poti circula cu actele primite de la vanzator, cu conditia sa ai valabile RCA, ITP si eventual rovigneta.