| Petru26 a întrebat:

Daca dupa obtinerea permisului, n-am condus timp de 2 ani, mai am voie sa-mi pun semnul de incepator? Daca-l pun, voi fi sanctionat? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| MariusF23 a răspuns:

Nu are de ce sa te sanctioneze. Daca totusi te-ar opri pentru control si te intreaba de ce ai mamaligile in geam, ii explici situatia si o sa inteleaga.

| Petru26 explică (pentru MariusF23):

Multumesc frumos!

5 răspunsuri:
| ombladon a răspuns:

Mi se pare o prostie, daca tu mergi cu 90Km/h in afara localitatii si ai semnele de incepator, politia o sa te opreasca sa te amendeze pentru ca ai depasit viteza cu 20Km/h, dar de fapt tu aveai voie sa circuli cu 90Km/h, deci ii incurci pe ei...

| MariusF23 a răspuns (pentru ombladon):

Nu o sa te opreasca niciodata politia daca circuli cu semnele de incepator la limita normala, testat si retestat de mine happy

suntserios
| suntserios a răspuns:

In teorie nu ai voie sa il porti, in practica probabil nu o sa te amendeze nimeni daca le zici situtia

| Sergiuvaly a răspuns:

In codul rutier este specificat faptul ca esti obligat sa porti semnul 12 luni de dupa ce ai luat permisul. Nu am auzit pe nimeni sa fi fost sanctionat daca l-a purtat mai mult decat trebuie.Pentru siguranta ta in trafic ai putea sa il porti, ca tu practic esti tot incepator.