| Elvys1 a întrebat:

Salut, daca este cineva care se pricepe la asa ceva va rog sa imi raspundeti, nici un sfat nu este inutil. Am cumparat de ceva timp o masina de la o reprezentanta auto, reprezentanta aceasta doar intermediind vanzarea, masina fiind a unui client mai vechi de al lor. Am vorbit cu cei de acolo despre detalii daca masina are vreo problema, ei spunand ca nu, ca totul este verificat in detaliu de ei. Dupa discutiile telefonice m-am pus la drum sa merg sa cumpar masina (drumul fiind de 600km dus ). Am ajuns acolo, am sunat persoana cu care vorbisem (agentul de vanzari) sa imi arate masina. Mi-a spus ca e sa o aspire si vine in 10 minute. Intre timp a venit ne-am uitat la masina totul ok. Nici un defect vizibil doar ca pe exterior avea ceva zgarieturi care nu m-au deranjat. In timp ce eram la test drive cu agentul din partea mea ramanand la reprezentanta 3 persoane, soferul cu care venisem cu familia, acesta a cunoscut pe cineva de acolo si a intrebat ceva mecanici de acolo ce problema are masina, ei spunand ca filtrul de particule a fost schimbat la ei. Agentul nespunandu-mi cand am intrebat, el a zis da. Facusem contractul si a zis ca nu e o problema si bla bla nespunand ca a fost schimbat la ei. Mai ales ca masina are carte service la ei si acolo nu specifica ca a fost schimbat dpful. La 100km dupa ce am plecat mi s-au aprins 3 martori in bord. Am sunat agentul si a zis ca sa fac o diagnoza cand ajung... asa am facut, mi s-a spus ca e un senzor temperarura de 600 lei, am schimbat si degeaba. Dupa mi-au zis sa dau update la soft, am dat si degeaba. La diagnoza mi s-a spus ca filtrul nu a avut nici o regenerate de la 110k km masina avand 220k. Ceva e dubios, am auzit multe variante. Pot sa recuperez din bani sau? Sau ce trebuie facut? Cert e ca am fost tapit de reprezentanta aceea.

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu esti primul care ia teapa din reprezentanta, altii au primit masini noi, avariate si reparate cu chit, ori foste taxiuri.
Poti recupera din bani doar daca ai un contract de garantie, altfel contractele standard de vanzare-cumparare ale autoturismelor second hand nu mentioneaza absolut nimic despre starea tehnica.
Mai poti da in judecata firma/vanzatorul, daca faci o verificare dupa seria de sasiu, si afli ca s-a modificat kilometrajul, fapta penala.
PS: filtrul de particule nou ar trebui sa te bucure, nu sa te sperie.