| Andreimacinca1 a întrebat:

Salut! Dacă mi-a fost luat permisul 90 de zile și l-am contestat pentru ca nu mi-au scris numele de familie pe procesul verbal, care sunt șansele sa câștig procesul?

Răspuns Câştigător
| Holiday a răspuns:

Pentru a fi valid, un proces verbal trebuie sa cuprinda obligatoriu anumite date referitoare la persoana careia i s-a intocmit, identificarea celui care l-a intocmit si la circumstantele care au stat la baza intocmirii lui. In concluzie, da, ai sanse bune sa fie anulat.

36 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Precis nu ți l-au luat degeaba și cu sau fără numele ăla invocat de tine, spre să stai pe margine cele 90 de zile.

Un pericol public mai puțin pe șosele!

| rapandula a răspuns:

Nu vrei sa ne spui si cum ti l-au luat, pe ce fapta?
Ne spui doar ca vrei sa-l contesti pentru ca nu ti-au inclus un nume. Asta e, un sofer "responsabil" mai putin cu unul.

| Holiday a răspuns (pentru sierra1):

Pe principiul asta, ar trebui penalizat si agentul de politie pentru incompetenta.

| Dintrebare a răspuns:

Conform legii situatia asta nu se incadreaza la motivele pentru care un proces verbal de contraventie este lovit de nulitate absoluta. Asa ca sansele sa rezolvi ceva sunt zero

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Dintrebare):

Ce va place unor sa nu aveti habar de ce raspundeti

"ORDONANȚĂ nr. 2 din 12 iulie 2001
privind regimul juridic al contravențiilor"

Articolul 17
Lipsa uneia dintre mențiunile privind numele și prenumele agentului constatator, numele și prenumele contravenientului, codul numeric personal pentru persoanele care au atribuit un asemenea cod, iar, în cazul persoanei juridice, lipsa denumirii și a sediului acesteia, a faptei săvârșite și a datei comiterii acesteia sau a semnăturii agentului constatator atrage nulitatea procesului-verbal. Nulitatea se constată și din oficiu.

| Dintrebare a răspuns (pentru suntserios):

Habar nu ai tu despre ce vorbesti, daca e sa vorbim pe acest ton. nu lipseste numele de pe procesul verbal

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Dintrebare):

Adica omul pune intrebare si zice clar

"pentru ca nu mi-au scris numele de familie pe procesul verbal"

Si tu vii si il contrazici pe el care are procesul verbal.

Hai ca e tare asta.

| sierra1 a răspuns (pentru Holiday):

N-aș-prea-crede! ar merita felicitări că mai curăța strada

| sierra1 a răspuns (pentru Holiday):

și n-aș crede chiar tot ce și cum zice întrebătorul

| Dintrebare a răspuns (pentru suntserios):

E o eroare materiala care nu a produs persoanei nicio vatamare persoanei. nu constituie temei pentru anularea procesului verbal. omul poate fi identificat dupa cnp de exemplu. dar it's ok, tu citeste pe google legi. aia din instante au invatat un pic mai mult la facultate decat sa citeasca legislatie

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Dintrebare):

Scrie clar si la obiect in lege.

Ti am dat ordonanta publicata in MO, articolul... ce altceva mai vrei. Lucrurile sunt clare.

Nu e vorba de numest scris gresit sau altceva. E numele lipsa si articolul de lege e clar.

| Dintrebare a răspuns (pentru suntserios):

Bine, bine, vorbeste tu ce vrei. nu inteleg de ce te legi de lume aiurea cand nu esti sigur pe ce zici. nu mai vorbi cu mine

| Holiday a răspuns (pentru sierra1):

Crezi ce vrei. Noi facem discutia pe datele care le avem. Iar situatia, in conditiile prezentate de el, e cea care am spus-o mai sus. El nu intreaba ce presupui tu.

| Holiday a răspuns (pentru Dintrebare):

Alt Batman...ti-a explicat cineva mai sus cum sta treaba dpdv legal. Procesul verbal incomplet e nul.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Dintrebare):

Sunt foarte sigur.

Am dat articolul din lege clar si la obiect. Atat de simplu.

| Dintrebare a răspuns (pentru Holiday):

Mama, plin se ilustri juristi pe aici. succes in siguranta pe care o aveti atunci cand bateti campii

| sierra1 a răspuns (pentru Holiday):

"Noi facem discutia pe datele care le avem" - ce datele lu' pește avem? ai văzut tu procesul verbal, a vomitat unul aici și tu ai date? hai, ne lași...

| darrio2007 a răspuns:

Sanse? Zero.

| darrio2007 a răspuns:

Si anul trecut, pe 4 august, ai pus o intrebare asemanatoare.
Care-i șpilul?

| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai luat 90 de zile cu suspendare a permisului, inseamna ca ai facut o ilegalitate serioasa, iar constestarea ta este inutila, si nu cred ca are sanse de castig.
Mi-e imposibil sa cred ca (sofand de exemplu, cu 50km peste viteza legala), un judecator te-ar putea ierta fiindca ai facut tu contestatie, ca nu esti de acord cu polististul care te-a luat cu radarul.

| LoveSleep a răspuns:

E noaptea mintii la întrebarea asta.
Se pare ca lucrurile legale nu mai contează când se lovesc de principiile de viata ale oamenilor.

| Andreimacinca1 explică (pentru sierra1):

Ce amuzant esti happy
Revin și eu sa ti zic ca a durat 3 lu I fix procesul și l-am câștigat pentru ca cei de la politie nu au avut dovada ca am mers cu viteza aia, și au trimis un proces verbal pe care scria cu totul altceva fata de ce scria pe al meu. Sper sa treci prin ce am trecut și eu și sa ti pierzi timpul și banii degeaba. Sa auzim de bine!

| Andreimacinca1 explică (pentru rapandula):

Pe motivul ca am mers cu viteza de 125km/h în localitate. Hai sa ti explic, eu am nevoie de carnet și o țin mereu sub 100 în localitate dacă ma grabesc. Ei m au tras pe dreapta cum ca am mers cu 125, mi au dat amenda cum ca aveam folii pe fata, deșii nu aveam... și au scris și ca aveam parbrizul spart "în zona de vizibilitate", deșii era doar o fisura de 3 4cm în dreapta, la pasager. Cel mai mare noroc al meu a fost ca aveam pe cineva în dreapta care s-a gândit mai mult la mișto sa facă poze, acele poze m au ajutat foarte mult la proces, si l am câștigat pentru ca cei de la politie nu au avut cum sa dovedească faptul ca e adevărat ce au scris ei în procesul verbal. Toți va aruncați sa dati cu bata de parca ati trăii intr o tara în care totul merge ca pe roate și nu exista nici un fel de probleme. Eu am întrebat frumos totuși, iar voi ați sărit toți, ca pericol public ce is si ca nu mai stiu eu ce. Praf... pui o întrebare ca să primești răspunsuri, nu critici

| Andreimacinca1 explică (pentru Dintrebare):

Mersi de incurajare, dar șansele au fost mai mult decât 0, si pe cine deranjează o sa las și un link pe portalul judecatoriei

| Andreimacinca1 explică (pentru Violleta2022):

happy Nu am mers cu viteza aia, întrebarea mea a fost scurta și la obiect, oricum e bine de știut de acum sa spun și circumstanțele ca să nu dea lumea cu parul în mine. Deci spun clar, AVEAM SUB 100 KM/H, MAI EXACT 85. Normal ca vi se pare ca vai mama, ce ilegalitate am făcut, am mers cu 85 în localitate pe un drum național european cu 2 benzi pe sens... trăiți în tara lu Papura Vodă și nu ați pățit niciodată o chestie de genul, deci nu aveți de unde sa știți ca se mai fac și măgării, mai ales în politie... Asta e, ce sa zic. Romanul asa e el obișnuit, sa dea cu bata

| Andreimacinca1 explică (pentru darrio2007):

Ai aici și link-ul ca să vezi cam cum s-a desfășurat procesul...
http://portal.just.ro/......Dosar.aspx

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andreimacinca1):

Baitel, daca nu esti dispusa sa respecti legea si sa intelegi ca NU ai voie sa circuli peste viteza legala, atunci cu siguranta vei ajunge intr-o zi intr-un copac, sau vei omori pe cineva fiindca unora ca tine li se cere prea mult, pentru cata inteligenta au.

Vad ca ti-ai modificat intrebarea initiala, dar nu are importanta, ca oricum ai facut o ilegalitate si suspendarea permisului peste 90 spune multe despre tine. pacat ca esti atat de tanar si incapabils a inetegi, ca legile sunt facute pentru toti, si ca-ti pui viata in pericol tie si altora cand le incalci.
Romanul nu da cu batul in balta, doar prostul, indiferent de originea lui, iar atunci cand este prins incalcand legea, se da mai destept decat este.

| Andreimacinca1 explică (pentru Violleta2022):

Si pana la urma ce te doare asa tare ca o sa ajung eu intr-un copac? Stai calm, sau calma... cum preferi tu, ca nici unor un copac nu o sa ajung și nici nu o sa omor pe nimeni. Și ca veni vorba de încălcat legi. Stai calm ca toți le încălcat intr o măsură, si daca ai aruncat pe jos un șervețel sau un chistoc tot o ilegalitate e, asa ca... Hai sa nu ne. pe noi acum. Cat despre întrebare, nu, nu am modificat o deloc, e exact aceeasi.
Oricum, tocmai ti am explicat frumos ca permisul mi-a fost suspendat pentru o viteza cu care nu am mers, ti as scrie cu rosu sa vezi mai bine da nu pot? Și zic din nou, eu am întrebat cam cât durează procesul, nu ti a cerut nimeni părerea personala despre marele pericol public ce is eu laughing. Dacă nu ai habar sa mi dai un răspuns pentru întrebarea mea, mai bine nu răspunde. Ai răspuns și tu doar ca să primești niște puncte care nu te ajuta cu nimic

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andreimacinca1):

Baiete, daca as avea 15 ani te-as crede, dar uiate ca am 50 si stiu ce aveti voi in creier, copilasiid e azi, care luati permisul pe spaga data de taticu.
Nu-mi fac probleme, cu tine, doar ca o sa planga parintii mai tarziu.
cat priveste respectarea legii, daca acum esti incapabils a o respecti, nu ma indoiesc ca taticu pregateste spaga sa-ti cumpere libertatea, dar merge odata de 2 ori, pana faci accident grav si atunci nu te mai poate salva nimeni.
Nu stii cine sunt si nu stii de ce sunt eu pe TPU, dar in nici un caz dupa mentalitatea unui copilas, de a strange puncte, care oricum nu valoreaza nimic, aici.
iti doresc sa ai minte si sa te trezesti la realitate, ca poti platii cu viata, sau cu invaliditate pe viata, daca acum te mani dupa viteza si ilegalitati.

| Andreimacinca1 explică (pentru Violleta2022):

Înainte sa spui de "spaga lu taticu" ar trebui sa te gândești ca poate "taticu" nu mai e. Am întrebat cât durează un proces pentru ca am nevoie de carnet ca să mi câștig banii mei, sa nu depind de părinți. Ti am explicat clar mai sus, nu știu dacă ai înțeles dar îți mai explic o data. Eu nu am mers cu 125, cum nici tu nu ai 50 de ani de esti treaz la ora asta.
1, am avut sub 90 pe un drum cu 4 benzi, nu eram printre blocuri sau pe vreun bulevard aglomerat și nici la o ora de vârf cum probabil iti imaginezi
2, la proces ar fi trebuit sa se trimită un dvd care sa conțină dovada video cum ca eu aveam 125, un dvd care nu a fost trimis
3, am cerut expertiza la aparatul radar, din expertiza a reieșit ca nu funcționa în parametrii normali, tot odată au trimis și procesul verbal din ziua în care m au oprit, proces verbal care nu se potrivea cu cel care era la mine(pe cel de la mine scria ca aparatul radar era montat pe "Autospeciala MAI15608, Logan" și pe cel trimis de ei scria numărul unei mașini de politie fără inscriptii"
4, au scris ca aveam folii fumurii pe fata deși nu aveam
5, au scris ca am parbrizul spart în zona șoferului deși era o crăpături în zona pasagerului(ca să intelegi)
6, au scris ca nu aveam aprinse luminile de drum(faza lunga) în loc de luminile de intalnire(faza scurta)(asta ar fi trebuit sa scrie, faza scurta).

Nu știu cum pot sa te fac sa înțelegi mai bine de atat ca agenții rutieri au comis ei o greseala înaintea mea prin faptul ca habar n au sa scrie un proces verbal
Cat despre faptul ca "Da șpagă mamii și tati" stai calm, am luat și sala și orașul din prima fără sa dau "o ciocolata", si le-am luat pe merit nu pe banii părinților. O seara buna sa ai domnule de 50 de ani, nici nu mi mai bat capul cu tine ca oricum vorbesc cu peretii