| AnonAnoAnon a întrebat:

Salut, daca sunt oprit de politie de ex de radar, mcv, polo sau la un control in trafic, dar nu este si un inspector R.A.R. iar eu am becuri led pe faza scurta si folie pe geamurile din fata omologata de un service autorizat R.A.R, imi poate ridica talonul? Ma gandesc ca doar cei de la R.A.R pot sti daca masina a venit dotata din fabrica cu led sau halogen si doar ei pot masura transparenta foliei pe fata sa nu depaseasca limita legala.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Politistii rutieri dobandesc niste atestate care le permit sa evalueze cateva aspecte tehnice ale autoturismelor.
Din pacate, legea este destul de vaga, in favoarea lor. Spune doar ca se interzic modificarile sistemelor de iluminare/semnalizare, sau montarea foliilor ori tratamentelor chimice care reduc vizibilitatea. Scrie sanctiunea, nu prea scrie cum se constata defectul. Cand esti oprit cu musca pe caciula, si iti face procesul verbal, nu prea mai ai ce face.
Folia de pe fata ar trebui masurat cu un aparat de verificare a transparentei, daca exista omologare; dar eu nu am vazut niciodata aparat din ala la Politia Romana, in schimb, foarte multe certificate s-au ridicat pentru folia de pe fata, indiferent de timbrele de pe geam.
Geamurile fumurii pe fata in limita legala nici macar nu se observa, pe asta se bazeaza ei. Cand geamul e negru de nu vezi inauntru, clar nu e folie legala.

| AnonAnoAnon explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Deci imi pot ridica talonul...

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru AnonAnoAnon):

Da. Te poti certa cu ei, poti merge in RAR pentru verificarea autoturismului cu tot cu folie, dar daca e mai inchisa decat permite legea, o incurca si atelierul care ti-a dat omologare falsa pe ea.
Am impresia ca pe geamurile din fata se cere transparenta minima de 60%, ori 55%. Masinile vin din fabrica cu transp. 70%, deci folia pe care o mai poti pune e complet transparenta, nici nu o vezi.

4 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Dacă ai foliile omologate nu cred ca au ce sa iti faca, în schimb in legatura cu becurile cred ca te poate amenda.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si politistii stiu care sunt legale si care nu. In general iti da amenda si iti ia talonul daca ai alte becuri pe langa cele normale de la masina, sunt care le pun pe capota sus sa lumineze noaptea. Daca ai alte claxoane decat cel normal si se aude mult mai tare sau altfel. Lumea isi tuneaza masinile cu toate prostiile dar amenda va veni mai devreme sau mai tarziu. Daca zici ca le ai de la un service autorizat R.A.R. atunci nu ai cum sa iei vreo amenda sau altceva.