| Cattuzu a întrebat:

Salut, daca te prinde pe scuter fara atestat, dar cu totul in regula in rest, cam cata amenda iti da, sau ce sanctiuni apica politia? Mshappy

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te sfatuiesc sa nu risti, poti scapa dar o poti si pati. Fapta de a conduce fara certificatul de absolvire a cursurilor de legislatie si fara a avea varsta de 16 ani constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la 1 an la 3 ani, pentru minori limitele pedepsei sunt reduse la jumatate. Se mai poate primi o amenda administrativa, intre 100 si 1. 000 de lei (si aceasta se reduce la jumatate pentru minori) ori se poate lua o masura educativa, de la mustrare pana la internarea intr-un centru de reeducare. De asemenea nu vei putea obtine certificatul la 16 ani, va trebui sa astepti inca un an.
Trebuie sa tii cont ca se pedepseste si cel care ti-a incredintat scuterul, respectiv un parinte, cu aceeasi pedeapsa, de la 1 an la 3 ani ori amenda administrativa. Numai bine!

5 răspunsuri:
| AlexCrb a răspuns:

Din cate stiu eu se da vreo 3-400ron. Acum depinde si de politist. Pe mine m-a prins politia la 15 ani fara atestat, fara casca, fara vesta si fara asigurare si am scapat totusi...

| Cattuzu explică (pentru AlexCrb):

Eu am scuter de vreo 3 ani de zile, un Scarabeo am fost cu el si prin oras si peste tot, mai mult am mers pe la mine prin sat, nu prea e politie, oric il aveam inscris tot, cu casca in cap, dar acum mai am 2 luni si fac 16 ani si am vrut sa ma asigur daca mai e de asteptat sau pot sa risctongue

| AlexCrb a răspuns (pentru Cattuzu):

Din cate stiu inca nu a intrat in rigoare codul rutier de care zice AllexxD. In general politia nu prea ii opreste pe scuteristi daca au numere, vesta si casca. Seara ce ii mai controleaza. Cel putin asa e pe la mine. Am mers doi ani lejer cu scuterul pana mi-am luat atestatul. Si dupa ce l-am luat am fost oprit doar de doua ori (odata era noapte si nu aveam vesta si odata nu aveam casca).

| Mariussss14 a răspuns:

Pe mine ma oprit politia la 12ani pe scuter cu 2 cu 60km/h si nu mi-a dat nimic nu aveam acte nimic la scuterhappy

| AllexxD a răspuns:

Dupa cum stiti, odata cu noul cod rutier, politia nu mai da voie celor sub 18 ani si fara permis de conducere categoria A1 ca sa iesi cu un scuter pe un drum public sau circulat intens. Acum nici eu nu stiu sigur daca a intrat sau nu in vigoare. Oricum daca a intrat noul cod rutier, amenda va fi putin mai piperata. Bafta`!