| SebiE30 a întrebat:

Daca vreau sa ma inscriu la scoala de soferi pentru categoria b cu o luna doua inainte sa implinesc 18 ani trebuie sa imi schimb buletinul nu?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este neaparat nevoie sa-ti preschimbi CI inainte de expirarea valabilitatii.
Totusi o poti face, preschimbarea CI se poate face cu maximum 180 de zile inainte de expirarea valabilitatii, citez:
"(3) Cu cel mult 180 de zile înainte de expirarea termenului de valabilitate a actului de identitate, dar nu mai puţin de 15 zile, titularul sau reprezentantul legal al acestuia are obligaţia sã solicite serviciului public comunitar de evidenţã a persoanelor eliberarea unei noi cãrţi de identitate, prezentând documentele prevãzute la art. 14 alin. (3), (4) sau (5)."

5 răspunsuri:
| AC4S4 a răspuns:

Asa ar trebui.
Cand mergi la examen, buletinul trebuie sa fie valid.
Poti merge la examen doar dupa ce ai 18 ani.
Poti sa-l schimbi si la 18 ani, dar banuiesc ca atunci cand implinesti varsta de 18 ani vrei sa dai examenul cat mai repede, nu sa stai 1-2 saptamani in plus dupa buletin.

| Începătorul988 a răspuns:

Nu te sfatuiesc... dupa trebuie sa duci alte acte la scoala de soferi. Mai bine astepti pana iti vine buletinul si depui dosarul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuie să-l schimbi, nu există ''buletin de 18 ani''. E buletin valabil sau buletin a cărui valabilitate a expirat. Dacă-l pierdeai la 16 ani si faceai altul, nu-ti expira la 18.
Tot ce trebuie să duci după la școala de soferi e o copie după noul buletin.

| Daniel09857 a răspuns:

Da și va fi valabil pe o peruoada mai scurta de timp, nu pe 7 ani ci pe 4 ani, nu cred ca merita

| Europa12345 a răspuns:

Saltul poți sa te înscri liniștit nu trebuie sa schimbi buletinul, buletinul îl schimbi in momentul in care vrei sa dai sala