| bogabogdan a întrebat:

Salut, de cate clase e nevoie pentru a lua permisul de conducere?

23 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In prezent poti sustine examenele pentru dobandire permis fara sa fi mers deloc la scoala, cu conditia sa stii sa scrii si sa citesti, atat cat sa intelegi formularele, legislatia si chestionarele.
Au fost doar propuneri pana acum, eu am luat permisul in 2011 si nu mi-au cerut nici o diploma de studii, sau adeverinta de pe la scoala la dosar.
Atat timp cat esti admis la examenul teoretic (sala), care are niste intrebari foarte dificile, ce trebuie interpretate cu mare atentie, e clar ca stii "carte".

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Una mai mult ca trenu'

| Evolution a răspuns:

Ce clase? rolling on the floor trebuie sa ai minim 18 ani fara 3 luni ca sa poti incepe scoala de soferi

| bogabogdan explică (pentru Evolution):

Dude eu am inteles ca prin 2010 era ceva lege ca numai daca ai 8 clase poti sa dai la permis, iar prin 2012-2013 cica s-a bagat alta lege ca numai daca ai 10 clase poti, apai chiar nu stiu cum e si na intrebam.

| GhostRider02 a răspuns:

Momentan 10

| CodreanuC a răspuns:

Da, 8 clase, a spus la stiri, lasa-i pa astia

| Aretha a răspuns:

Nu conteaza.

| Hukez a răspuns (pentru Aretha):

Ba conteaza, numai raspundeti in necunostinta de cauza!

| Evolution a răspuns (pentru Hukez):

Si cine nu are 4 clase? esti culmea rolling on the floor)

| Hukez a răspuns (pentru Evolution):

Tocmai de aceea s-a schimbat legea, inainte era cu 8 clase.
Am raspun la intrebare.

| bogabogdan explică (pentru Evolution):

Cine nu are si e 18+ face generala si da permisu laughing

| suntserios a răspuns (pentru Hukez):

Te rog sa ne dai articolul din lege care spune ca ai nevoie de 4/8 clase. Nicaieiri in legislatie nu este reglementata acest lucru

| AndyPeScurt a răspuns:

Daca sti sa scrii si sa citesti.
Daca ai minim 8 clase.
Scoala o poti incepe la 17 ani si 9 luni.
Bafta

| Trixy65 a răspuns:

De 8

| IQ a răspuns:

Nu conteaza cate clase ai, poti sa ai si 2 clase.Insa trebuie sa ai minim 18 ani.

| CosminALX a răspuns:

Citez: "O altă măsură este şi impunerea finalizării învăţământului minim obligatoriu, pentru ca şoferii să-şi poată obţină permisul de conducere. În prezent, învăţământul minim cuprinde cele 10 clase obligatorii, respectiv învăţământul primar şi cel gimnazial, se arată în Legea Educaţiei."

| bogabogdan explică (pentru CosminALX):

Am gasit si eu postul acela, dar e pus din 22 februarie 2012, 18:43
winking

| Hukez a răspuns:

Din 10 iunie 2014 -> 4 clase.

| Hukez a răspuns:

Din cauza multiplelor comentarii impertinente si in necunostinta de cauza de aici, m-am simtit obligat sa ma interesez.
In viitorul apropiat va intra in vigoare ord/legea (nu conteaza ce este) prin care este obligatorie incheierea invatamantului gimnazial, adica 8 clase.
Acest lucru se intampla datorita multiplelor accidente cu soferi analfabeti.
Si am incheiat subiectul!

| EDEE a răspuns:

Depinde...un prieten de al meu (16 ani) acum invata pentru permis la motocicleta, de la clasa 10 liber, daca e vorba de masina 18 ani

| bogabogdan explică (pentru EDEE):

Si gen daca ai 18 ani si vrei sa dai de masina si nu ai 10 clase nu poti?

| suntserios a răspuns (pentru bogabogdan):

Nicaieri in legislatia rutiera nu e specificata limita de varsta. Au fost ceva proiecte dar nu e nimic votat, important e sa stii sa scrii si sa citesti

| catalina9643 a răspuns:

8 clase