| kidutzq a întrebat:

De cateva zile aud la motor un zgomot ciudat, un fel de pacanit ritmic cu turatia motorului la pornire. zgomotul dureaza vreo cateva minute (probabil pana se incalzeste motorul) si apoi dispare. pana ajung eu la service nu se mai aude nimic si mecanicul ridica din umeri. masina este un VW Passat 2007 3C3 1.9 TDI tip motor BKC. Cine ma poate ajuta cu o parere?

6 răspunsuri:
| IF88MDL a răspuns:

Tachetii pacane,ai uleiul mai gros si pana urca uleuil in tacheti ei merg fier pe fier,din cauza asta nu mai pacane dupa cateva minute de la pornire happysau ar mai fi o varianta,daca nu e din cauza uleiului,sa fie pompa de ulei,presiunea din pompa,mergi la mecanic si spune-i sa-ti verifice presiunea din pompa de ulei si schimba-ti si uleiul ca sa fii impacat,pune-ti un ulei mai subtire! nu stiu cum e la passat ca iti ziceam eu si faceai masurarea presiunii acasa sa nu mai dai banii la mecanic, dadeai bani doar pe ulei, succes!

| eandopuncttk a răspuns:

Am avut o toyota celica in doua portiere de prin 98. a inceput sa faca exact cum zici ca-ti face tie, si la fel cand ajungeam la service... nu stia nimeni sa-mi zica, deoarece nu se mai auzealaughing dar buba e ca dupa 3...4 luni mi sa busit arborele cotit sad si nu am mai avut ce face cu ea ca nu mi-am permis sa dau 2200 pentru reparatii + manopera

| kidutzq explică (pentru eandopuncttk):

Eu asta vara i-am schimbat distributia, tacheti si culbutori. Cineva mi-a spus ca ar putea fi uleiul de vina, dar ii pun numai Castrol 5W 40. bun, ok s-a busit arborele cotit, dar din ce cauza? sau la fel au ridicat din umeri?

| eandopuncttk a răspuns (pentru kidutzq):

Pai ti-am spus ca facea ca la tine... si cand ajungeam la service nu se mai auzea niciun zgomot. nu stiu de la ce a plecat. ca ulei avea, distributia era noua... dar am patit-o.

| kidutzq explică:

Pornirea este buna. zgomotul nu este de mare amploare, de ex. din masina nu se aude, doar de afara. de aude de undeva din blocul motor, nu pot sa-mi dau seama de unde exact, doar pacane ceva, nu e un zgomot de lovitura gen ''fier pe fier''. dupa cateva minute dispare, sau daca o turez putin si o tin constant cateva zeci de secunde la 2500-3000 de ture dispare.

| Costel_Ciubucana_1977 a răspuns:

Salut detin un vw tiguan an 2009 am o problema cu el daca ma poate ajuta cineva cu o informatie deci am o bataie la motor nu coontinua asa cu intrerupere un zgomot asa ca si cum ai lovi 2 ciocane fier pe fier asta doar la pornire cand e motoru rece dupa aceea dispare zgomotul