| nnosferatull a întrebat:

De cateva zile incerc sa ma hotarasc in privinta achizitionarii unui autoturism SH. as avea de ales intre Ford focus, Ford mondeo, Opel astra, VW golf IV, Renault laguna 2, Opel vectra B (2000 - 2002 ) si logan 2005-2007. buget 2000 euro

Răspuns Câştigător
| Florian20405 a răspuns:

Salut,depinde acum si tu ce vrei.
Iti voi recomanda masina, si argumentul bineinteles.
In primul rand ca si masina as pentru mine, as opta clar pentru VW GOLF IV dar cu o capacitate nu mai mica de 1.6.Acest model de golf este recunoscut avand o fiabilitate foarte buna,daca este intretinut bineinteles,un consum decent,putere mare acum depinde si de motorizari,spatiu foarte bun pentru pasageri fata/spate,adica e numai bun pentru familii mari,ma refer la cel breck,avand si un portbagaj mare.
A doua varianta dupa mine as opta cu siguranta Opel Astra sau Ford Mondeo,intre aceste modele as cam fi indecis, mai fiabil fiind astra dar mai aspectos si mare mondeo.
Logan, loganul il recomand in cazul in care vrei o masina cu un an de fabricatie mai nou, km putini, atat.Nu recomand ca si comfort,precum Golf, Astra, Mondeo, Laguna, nu recomand ca si tabla de asemenea unele probleme la fiabilitate la unele motoare de 1.4 1.6 mpi, recomand cu incredere 1.5 dci deoarece este un motor bun,fiabil daca stii sa-l intretii,cu o putere relativ buna pentru oras,cat si un consum foarte mic,dar eu unul prefer o masina mai veche si mai buna! big grin dar conteaza cel mai mult un aspect la orice masina pe care o vei achizitona, cum a fost intretinuta.
PS: Golf, Astra sau Mondeo, Vectra, Lagua si logan.
In 2000E te incadrezi bine la un logan sau o laguna, la golf4 sau unele astra nu prea te incadrezi, ma refer la o masina buna, nu cazan cu km dati inapoi, un golf4 merge peste 2250-2300E fie el benzina/diesel.
Bafta! big grin

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In bugetul tau, iti recomand doar astea:
-Astra G pe benzina
-Vectra B (poti gasi si diesel 1.7TD cu taxa nerecuperata).
Golf 4 nu e deloc ok daca nu e diesel, motoarele pe benzina nu sunt deloc reusite; ignora simpatizantii marcii, sunt niste cazane low-cost ca si Loganul.
Ford Mondeo in nici un caz, Focus ar fi ok diesel, mai ales 1.8 TDDI, dar in bugetul tau nu poti cumpara decat unul cu taxa neplatita, cu care poti circula doar cu contract de comodat.
Loganul e fiabil si util, dar nu gasesti la banii astia decat fara taxa platita, si nu prea merita, in cativa ani n-o sa mai valoreze nimic pe piata SH, plus ca e praf la confort, mai si rugineste...
Succes!

| OldSoul a răspuns:

Eu iti recomand un VW Golf 4, e cel mai bun din punctul meu de vedere dintre cele precizate de tine.

| CosminALX a răspuns:

Hai sa-ti spun cum stau lucrurile... Am cumparat un g5 an 2005 1.9 tdi acum ceva timp si cand sa o inscriu la primarie, ghici?, taxa de 450lei (mi se pare mult + ca mai am inca 2 masini cu motor 2.0). Eu te sfatuiesc sa te uiti dupa masini mai noi de 2005 si motor sub 1.6 benzina/diesel. Bugetul e cam mic daca vrei sa gasesti ceva bine intretinut si km mai putini.

| nnosferatull explică:

Multumesc pentru raspunsuri happy masina pe care o voi cumpara va fi numai a mea si o cumpar sa-mi fac placerea. stau in calarasi, oras destul de mic dar plin de gropi, km pe an nu o sa fac cine stie ce (avem alta de familie) si acum vine intrebarea. e chiar asa de mare diferenta asta de 4-5 ani? diesel/benzina? ma incanta consumul dieselului dar n-as vrea sa bag inca nu stiu cati bani in piese.

| nnosferatull explică:

Deci principalele ar fi astra si logan, ambele benzina happy multumesc pentru răspunsuri!