| laudima22 a întrebat:

Salut, de ex: voi când mergeți cu mașina pe strada, oraș etc. va uitați numai în față sau unde?! Eu am obiceiul când merg cu mașina să mă uit la persoana care conduce și să nu mă uit drept la drum. Cine mai e așa? Cum pot scăpa de treabă asta?

24 răspunsuri:
| RS4 a răspuns:

Salut! esti relaxat la volan intr-un cuvant. Si eu mai patesc sa citesc numerele de inmatriculare, sa vad cine e la volan.
Asta nu inseamna ca nu sunt atent la trafic.
Esti relaxat si stii ce faci, vezi totul in ansamblu.
Cu cat stai mai incordat la volan si cu cat privesti doar in fata masinii, esti mai crispat si incordat, predispus la greseli la tot pasul.
Lasa-i pe altii sa comenteze cum vor!
Bafta!

| Violleta2022 a răspuns:

Asta-i rau, ca atentia ta trebuie sa fie NUMAI pe sosea, nu la cine sta langa tine.
Abilitatile tale de sofer sunt gresite si iti vor aduce accidente in viitor daca nu-ti impui de acum sa inveti a sofa numai cu ochii pe geam, ca de acolo vine pericolul, nu din masina ta.

| Lioana a răspuns:

Lasa-te de condus daca nu poti fi atent la drum!

| Salontanul a răspuns (pentru Lioana):

Omul spune: "... când merg cu mașina să mă uit la persoana care conduce, și să nu mă uit drept la drum.". Deci nu el conduce.

| laudima22 explică (pentru Salontanul):

Eu conduc.

| Salontanul a răspuns (pentru laudima22):

Pai daca tu conduci cum te uiti la persoana care conduce? Te uiti in oglinda la tine?

| 1234568807 a răspuns (pentru Salontanul):

Aoleu dar greumai intelegi, zici ca e chimie-fizica

| Salontanul a răspuns (pentru 1234568807):

Aoleu! Greu mai este cu topica frazei! Zici ca a invatat in chineza si acum traduce!

| 1234568807 a răspuns (pentru Salontanul):

laughing

| 1234568807 a răspuns (pentru Salontanul):

Tu faci parte din genu de oameni atat de experti in gramatica incat orice greseala pentru ei e analfabetism?

| Lioana a răspuns (pentru Salontanul):

Salontanule, omul se uita dupa soferii altor masini din trafic, nu dupa cel din masina lui. Si considera problema asta tocmai pentru ca el e la volan si nu se uita la drum. Daca n-ar conduce el nu ar fi o problemă si nu ar merita sa mentioneze asta.

| Salontanul a răspuns (pentru 1234568807):

Am scris eu ca-i analfabet? Sau citesti si nu intelegi? Si cititul fara a intelege are o denumire. Astia se numesc agramati dar nici asta n-am zis-o. Ti-am mai spus, daca bine imi amintesc, sa te abtii de la comentarii la ceea ce postez eu. Raspunde-i celui ce te-a intrebat ceva!

| Salontanul a răspuns (pentru Lioana):

Liona! Eu am inteles din prima ce vrea sa spuna. Ideea este ca acesti copii nu vor invata in viata asta nimic daca nu le atragi atentia.

| 1234568807 a răspuns (pentru Salontanul):

De ce sa ma abtin? e cumvua o amenintare? imi dai ban la cont? tu ma mai amenintasei odata cu banatu contului dar atunci pe motiv de limbaj vulgar, acum ce motiv ai sa ma banezi? ti se urca la cap orgoliu de administrator al site-ului si nimeni nu ar trebui sa isi permita sa te corecteze?

| 1234568807 a răspuns (pentru Salontanul):

Asa e, eu sunt copil, invata-ma tu mai bine ca doar nu degeaba esti administrator din 2010 pe acest site laughing

| Salontanul a răspuns (pentru 1234568807):

Omule! In primul rand nu sunt administrator. Administratorul este o doamna. Pentru asta nu inseamna ca trebuie sa te legi de comentariile mele. Abtine-te! Chiar daca le modifici sa stii ca eu am obiceiul si fac printscreen cu ele pentru a putea dovedi ca m-ai jignit sau ca nu stii ce scrii (ma refer in general nu la tine neaparat). Asta cu comentatul la comentariile mele o faci din rautate sufleteasca. Daca nu ti-am zis nimic de ce sa te legi de mine? Apoi te legi de mine cu pareri aiurea. Eu ti-am spus ca poti fi banat daca jignesti nu ca te banez eu. Ti-am spus ca citesti si nu intelegi ce citesti. Si asta este o problema de sanatate. Tu spui ca esti copil. Eu nu stiu daca esti copil sau nu dar ar fi bine sa te educi de mic. E o vorba cu asta. N-as vrea sa ti-o spun ca apoi zici ca eu te jignesc desi nu m-as adresa tie, ci ti-as spune cum ii vorba. Iar ca sa te educ eu nu-i treaba mea. Ai parinti, profesori care au in "fisa postului" asemenea atributiuni. Si faptul ca te adresezi cu "tu" unui om mai in varsta ca tine, demonstreaza ca ai sarit peste cei 7 ani de acasa. Iar daca ar fi sa te corectez ar trebui sa-ti sterg toate raspunsurile. Una din conditiile acestui site este sa scrii corect gramatical. Ori la gramatica tu esti in bezna totala.

| 1234568807 a răspuns (pentru Salontanul):

In pimul rand, eu nu mai sunt la scoala si nu am 12 ani ca sa ma iei cu lectii de educatie despre cum sa te adresezi unui om batran, iar in al doilea rand eu nu m-am legat de tine si nici in special pentru ca ai o functie mai mare pe acest site, asta crezi tu, cati ani ai tu de te astepti la atata respect de la un copil ca mine? laughing

| 1234568807 a răspuns (pentru Salontanul):

Asa e, sunt in bezna totala, imi predai tu niste lectii, tu cel fara de greseala?

| 1234568807 a răspuns (pentru Salontanul):

Nici eu nu mai sunt un copil cum ma crezi tu, si sa stii ca respectu fata de batrani nu e deloc o obligatie cum crezi tu, batranii trebuie respectati in momentu in care arata si ei respect, daca ei sunt foarte enervanti si se leaga de oameni pentru orice prostie ce nu le convine lor si dupa tu le raspunzi cu aceeasi moneda si apara altul ca tine care zice ca sunt batrani si trebuie respectati chiar daca ei de multe ori cauta conflicte, pai scuza-ma, dar poate sunt unii tineri nesimtiti dar si comportamentul batranilor lasa de dorit

| Salontanul a răspuns (pentru 1234568807):

Cred ca ai probleme mari! Ar trebui sa consulti un medic, dupa parerea mea. Nu se poate ca eu sa spun una si tu sa interpretezi exact pe invers! Tu imi spui: "Asa e, eu sunt copil, invata-ma tu mai bine...". Eu iti spun ca nu-i treaba mea sa te invat. Tu imi raspunzi: "In pimul rand, eu nu mai sunt la scoala si nu am 12 ani ca sa ma iei cu lectii de educatie...". Mai mult, si faptul ca nu esti in stare sa raspunzi intr-o singura postare si revii cu alte doua, ma face sa ma gandesc ca ai probleme grave. Eu am terminat sa-ti raspund ca vad ca scriu in vant. Nu intelegi nimic din ce-ti explic eu. Da! Am functie mare pe acest site. Sunt ministru apararii ca am facut armata. Doamne fereste!

| 1234568807 a răspuns (pentru Salontanul):

Ok, cum zici tu, o sa ma duc sa consult un medic, nu el pe mine laughing

| DovleacTurbat a răspuns:

Daca tu conduci, te uiți la drum, te uiți în oglinzi, te uiți după pietoni, te uiți la ceilalți participanți pentru a înțelege jocul lor de trafic.
Daca nu, rămâi în dreapta că e păcat să nenorocești și alte vieți.

| IceRope a răspuns:

Scapi cu un accident.

| L3golaS a răspuns:

Cand scapi de treaba asta cu uitatul drept la drum scapi si de masina