| KnyRPG a întrebat:

Salut, de la ce varsta te poti apuca de scoala de soferi? De la unele persoane aud ca de la 17 ani te apuci de scoala si la 18 dai examenele, de la alte persoane de la 17 ani si 9 luni te apuci de scoala si la 18 ani dai examenele, pana la urma care ar fi varsta legala? Daca imi puteti raspunde as fi recunoscator

Răspuns Câştigător
| Catalin77945 a răspuns:

Poti incepe scoala cu 3 luni inainte de 18

7 răspunsuri:
| Sophieka a răspuns:

Pai daca ai instructor in familie (daca e instructor real), atunci el stie raspunsurile. Altfel, sa conduci o masina, cu un adult alaturi, nu poti, e ilegal.
Si eu stiu ca poti sa te inscrii la scoala cand ai 17 ani si 9 luni. Dar ai putea suna la scoala auto la care doresti sa mergi si sa ii intrebi. Esti la un telefon distanta de a afla raspunsul corect.

| MValentin a răspuns:

Poti incepe scoala cu 3 luni inainte de a face varsta de 18 ani. Iar examenele le dai de ziua ta sau ceva pe acolo

| KnyRPG explică (pentru MValentin):

Salut mersi de raspuns. Sa zicem ca de exemplu imi iau un instructor privat (din familie) pot sa ma pregatesc mai din timp? De la 17 ani si 4 5 luni de exemplu

| suntserios a răspuns (pentru KnyRPG):

Legal nu poti iesi in strada daca nu esti inscris la scoala si legat te poti inscrie la 17 anibsi 9 luni

| anonimg a răspuns (pentru KnyRPG):

"Sa zicem ca de exemplu imi iau un instructor privat (din familie) pot sa ma pregatesc mai din timp? De la 17 ani si 4 5 luni de exemplu."
În cazul acesta poți doar să faci școala pentru categoria pe care ți-o permite vârsta (adică AM), și te poți urca doar pe o mașină de categoria AM.
Este ilegal să te urci într-o mașină cu motor de categoria B dacă ai mai puțin de 17 ani și 9 luni. Un astfel de instructor va fi amendat, și la fel și tu. Și riști să iei o amendă care să îți interzică să faci școala de șoferi până la 20 de ani + amendă.
În schimb poți să te urci la volan numai unde drumul nu este drum public. Adică la tine în curte sau în grădină; sau într-o pădure sau pe câmp, dar nu pe drumurile forestiere.
Dar dacă legea zice că trebuie să ai și cele 9 luni împlinite, atunci trebuie să le ai împlinite, chiar dacă nu specifică că îți vei lua amendă dacă nu le ai împlinite.
Succes!

| MValentin a răspuns (pentru KnyRPG):

Pe drumuri care nu s publice poți face cu cine vrei, dar nu se pune ca ore adevărate de condus. Se pune doar alea practicate împreună cu înstructorul cu cel puțin 3 luni de dinaintea zilei tale de naștere

| RainbowD a răspuns:

Salut. Te poți apuca cu 3 luni înainte de a împlini 18 ani, dar examenul nu îl poți da până nu ai făcut 18 ani.