| anonim_4396 a întrebat:

Salut! Detin o Honda Varadero 125XL.
De putina vreme ramane ulei pe un telescop. Semeringul sa fie problema? Care sunt costurile de reparatie?

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Un telescop nu se repară, se inlocuiește

| relian a răspuns:

Nu poti repara tu si nici un mecanic asa ceva.Ala se inlocuieste cand se defecteaza sau curge din el asa cum este la tine.
Telescoapele au in ele ulei hidraulic,dar is presurizate cu gaz,cu azot,sa nu faca spume acel ulei la viteze mari cand masina se ridica si coboara pe acele telelscoape.

Deci ai acolo si azot sub presiune,arunci ala si pui altul nou,atentie nou nu folosit,ala folosit poate sa nu fie bun,chiar de nu curge.

Cit costa reparatia? Cauti telescop si vezi cit costa,gasesti si pe internet de astea noi,apoi manopera,daca schimbi tu,nu te costa nimic,daca schimba un mecanic,mergi la unu si intrebi pe ala.

Eu pot schimba telescop in fata blocului cum zic romanii laughing nu e mare chestie,dar ai nevoie de o presa,sa comprimu arcu,asta daca masina ta are telescopul bagat in arc.

Daca ai masina la care telescopu este linga arc,atunci e si mai simplu,dar tot ai nevoie de ceva chei.
Asta e tot,ai terminat lucrarea. Poti cauta pe Youtube video si iti arata,ce sa faci, cum sa faci.

Eu cum zic am schimbat in fata porti, pe bune, in fata porti, dar am avut ascula si chei, am schimbat singur fara ajutorul nimanui.
Bafta.