| nicusor222 a întrebat:

Detin o masina diesel euro 3 din grupul VAG.
De la ce statie peco pot sa iau motorina mai "grasa"?
Pe multi aud ca e prea uscata si i-ar face rau.
Nu vreau sa amestec ulei 2T cu motorina!

Răspuns Câştigător
| ClaudiuM1997 a răspuns:

Presupun ca ai motor 1.9 tdi, sdi sau 1.4 tdi. crede-ma sunt motoate foarte reusite toate si nu iti fa griji de mototina. Daca e motorul de 90cp, ALH ala chiar nu are bai.

| nicusor222 explică (pentru ClaudiuM1997):

1.9 BJB skoda octavia II

| ClaudiuM1997 a răspuns (pentru nicusor222):

Vezi ca atunci 100% e motor euro 4 BJB. Oricum noi avem in familie 3 masini 1.9 tdi (AXR euro 4 sau euro 3 101cp) si nu avem probleme cu ele.Nu prea conteaza motorina dar as ocolio pe cea de la lukoil.De exemplu daca pui lukoil intr-un renault 1.5 dci ce e sensibil la motorina ii pica injectoarele. In rest nu ai probleme cu petrom, rombetrom, mall, etc...

| nicusor222 explică (pentru ClaudiuM1997):

BJB este euro 3.
Povestea a fost așa.
Acum 3 săptămâni am cumpărat skoda octava 2 din 2006, 1.9, 105 cp și 77 kw.
Eu nu m.am gândit o secunda ca din 2006 sa fie euro 3.
Am fost la prezentanta și au zis ca BJB este euro 3.
Am zis ca leșin.
Nu înțeleg ce se întâmplă și 2006 euro 3.
M.am gândit la motorul schimbat...
Dacă ai multe informații explica chestia ăsta.
Certificat și carte scrie 2006 fabricație.
Când am făcut revizia în reprezentanta scrie pe ea "prima înmatriculare 02. 2005.
Cum vine ăsta ca nu da una cu alta.

| ClaudiuM1997 a răspuns (pentru nicusor222):

Din cate va Bjb a fost pus doar cativa ani pe masini vw/skoda/etc si e euro 3 de la mama lui sa zic asa. Dupa a fost scos si au ramas cele euro 4 cu sau fara DPF.

| nicusor222 explică (pentru ClaudiuM1997):

Msk de răspuns.winking

8 răspunsuri:
| ClaudiuM1997 a răspuns:

Mda,BJB vad ca este euro 3. Si eu is dafuq putin. Adica eu am motor din 2003 luna a 10 a si e euro 4.

| Unanonimdepetpu a răspuns:

Încearcă firmele populare de exemplu : rompetrom, etc.
Deoarcece sunt de cea mai buna calitate

| Arseia a răspuns:

Alimenteaza de la lukoil e mai unsuroasa sau rompetrol
in principiu motorina standard e cea mai buna indiferent de masina