| SpiceFLow a întrebat:

Salut, detin un Chevrolet Kalos 1.4 16v, am cateva probleme cu el, simptomele ar fi urmatoarele.
-Cand iau piciorul de pe acceleratie imi smuceste o secunda cand deccelereaza si apoi nu mai are nimic., la fel si daca apas pedala, o secunda ma smuceste apoi isi revine.
-Cand e la relanti si o turez, in timp ce scade turatia se aude un harait care tine o secunda si se repeta la fiecare turare.
-Tot la relanti fara sa apas nimic, intamplator daca ascult, se aude un tacanit, am apasat ambreiajul crezand ca e volanta, dar sunetul tot se auzea.
-Cand opresc motorul se zdruncina masina si se aude un zgomot metalic la toba, in spate.

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Mergi la un service.
Posibil să ai nevoie de:
- citire erori calculator;
- reglaj calculator;
- verificare joc tacheți;
- verificare integritate / prindere tobă / țeavă eșapament.

| Mad1 a răspuns:

Prima faza cu smucitu o am si eu. Hmm oare ce sa fie? La service. daca ai bani multi si nu ai ce face cu ei du-te. Da nimeni nu stie nimic de cele mai multe ori te pun sa schimbi piese care nu au nicio treaba. Pana nu iti cade de tot nu o sa stie ce are. Strict parerea mea. Asa fac si eu la masina mea. De exemplu mie imi curgea ulei de la un furtun su am schimbat tot felul de chestii de aproape 1000 lei si cand colo era un furtun... la fel si cu multe altele. Mergi u ea mai mult si vezi ce se intampla. Stiu ca e sacaitor

| SpiceFLow explică (pentru Mad1):

Cand esti in aglomeratie e enervant rau, ma gandesc ca e ceva legat de amestec sau clapeta de acceleratie