| addyy77 a întrebat:

Detin un opel astra g break din 2004. Pe jantele originale opel am cauciucuri 195/60/15. As dori sa stiu daca pe aceleasi jante pot pune cauciucuri 195/65/15. Multumesc.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Practic da, teoretic doar daca le ai trecute si in CIV

| TrăieşteClipa a răspuns:

Se pot pune, sunt doar mai mari in diametru cu aproape 2cm.
Dar daca nu sunt trecute in talon poti sa ai unele surprize neplacute.

| Aba123 a răspuns:

Poti pune ca nu este o diferenta asa mare de marime.dar conditia este sa le pui pe toate 195/65/15 si sa ii faci si unchiul de fuga.

| Alex132331 a răspuns:

Poti pune. Vor fi mai inalte ai grija sa nu frece de caroserie. Probleme ar fi faptul ca la un control viguros al politiei daca nu sunt trecute in cartea masinii riști o amenda cat cauciucurile de pe toata masina. Deasemenea daca vrei sa schimbi doar 2 asigurate ca sunt ori pe fata ori pe spate altfel risti sa schimbi centrul de greutate al masinii si sa iesi cu sania pe strada. Ar fi bine sa le si centrezi inainte sa le pui.