| Cillix a întrebat:

Salut, detin un seat ibiza 2008 cu motor de 1.4.
Nu pot vedea consumul in bord, dar am facut un plin (45l benzina) si dupa doar 270 km era gol
Mie imi rezult un consum de 14 l/km.
Are cineve ideea de un consum asa mare pentru un motor asa de mic sau am gresit eu cand am calculat?

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Spune-ne cum și unde ai circulat

| Cillix explică (pentru sierra1):

100%din drumuri numai in oras, ziua cand merg la munca e intr-adevar aglomerat si inteleg sa fie un consum mare 9-10% totusi seara e liber si merg destul de lejer cu ea
Sunt incapetor, viteleze le schimb undeva la 1700-2000 rmp si in general o tin in 1500 rmp sau 2000 rmp daca sunt in rampa
Masina are un motor de 1.4 16v si 100 de cai (nu stiu daca are vreo relevanta, dar am zis ca e ok sa adaugsi asta)
A si nu stiu cum sa verfica daca am sau nu computer de bord

| sierra1 a răspuns (pentru Cillix):

Computerul de bord e de regulă mincinos.
Fă plinul "ras", notează km, mergi până aproape de golire, notează km, fă plinul din nou "ras", faci calculul - mult mai precis

| Cillix explică (pentru sierra1):

Din pacate asta m-a facut
2 plinuri 40-45 l undeva la 270-290 km
O sa merg saptama viitoare la un service auto

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca ai mers doar drumuri scurte prin oras, e plauzibil consumul, fiind si frig afara. Drum scurt insemnand 2-3km urban.
Ai becuri aprinse in bord?

| Cillix explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Drumurile sunt intre 4 si 6 km, nu am niciun martor aprins in bord
Sunt constient ca in oras consumul e mai mare, dar ma asteptm la un maxim 10%

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

45/270 =0, 16
chiar 16L/100km, nu e in regula