| Marian9762 a întrebat:

Dilema!

As vrea sa imi cumpar o masina. Sunt dispuns sa dau intre 2500 - 3000 euro pe ea. M-am tot uitat si am ajuns la concluzia ca am 2 posibilitati:

Vw passat 2003 1.9 TDI sau Ford focus 2005 1.6 benzina/diesel

Ce sa aleg? voi ce ati alege?

Multumesc anticipat.

6 răspunsuri:
| RB26DETT a răspuns:

Alege focuswinking cel diesel are 110 cai putere, la fel ca majoritatea 1.9 de pe passatwinking consuma mai putin si are cuplu destul de mare pentru ca na, e diesel, cel pe benzina este ok de asemenea dar daca vrei cat de cat putina forta de la masina ia-ti-l dieselwinking consuma cam ~5% in oras, foarte econom! Stiu asta ca 1.6 diesel de pe ford este si pe volvowinking unul a scos cu un s40 din 2005+ consum de 3.5% in afara localitatii, in mers la viteza constanta pe drum drept, nu la vale sau la dealwinking

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

As zice sa mergi pe Passat, desi nu te incadrezi sa cumperi unul din 2003, cu 3000 de euro, si sa mai aiba si taxa nerecuperata.
Ai buget cam mic pentru anii astia, te incadrezi doar la masini model de prin 2000, cum ar fi:
Ford Focus 1999-2004 1.8 TDDI/TDCI
Passat b5 1.9 TDI
Golf 4 1.9 TDI.

| OldSoul a răspuns:

Dintre diesel si benzina alege diesel.
Dintre Passat Si Focus ca aspect alege Focusul.
Taxa de timbru va fi mai mare la Passat aproximativ 1800€, in timp ce la ford va fi 500€ (daca sunt diesel).
Cat despre "calitate" Passatul e cel mai ok.
PSbig grinetin Passat ( si am fost si eu oarecum in situatia ta).

| MariusF23 a răspuns:

Passat-ul daca e intretinut bine, Focus-ul diesel daca are km putini, Focus-ul benzina l-as alege in orice situatie.

| AndyPeScurt a răspuns:

Eu as alege passat dar nu o sa gasesti nicaieri un passat din 2003 cu 2500-3000€!
Decat daca e avariat sau are volanul pe dreapta(ex.Marea Britanie) sau daca are multi km.
Si Focus o sa gasesti decat din anii 2001-2004 1.8 TDDI/TDCI.
Sau passatul o sal gasesti din ani 2001-2002(alegerea ta sw sau berlina). Totusi am observat ca Berlina costa mai mult decat Sw!
Bafta!

| Făşie_Florin_1992 a răspuns:

Intretinerea o sa te coste la passat fiindca are multe brate si la banii astia nu iti iei passat ok