| Adrian1555 a întrebat:

Salut
Din cate am aflat pot sa dau de permis de la 17 ani? Sau de la ce varsta minim?
Eu stiu ca undeva la 17 poti sa dai, si daca treci de sala si traseu, astepti pana faci 18 si in ziua aia te duci cu buletinul de major si l-ai ridicat
E adevarat?
Doar cei ce stiu sa rasp
Ms

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde ce categorie vrei. De la 16 ani poti obtine permisul pentru categoriile AM, A1 si B1. Daca vrei categoria B atunci o poti obtine doar de la 18 ani. Pentru oricare categorie scoala de conducere o poti incepe cu 3 luni inainte de varsta minima prevazuta.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti sa dai examneul mai devreme de implinirea varstei de 18 ani, dar poti incepe scoala de soferi cu 3 luni inainte de 18 ani.
Examenul de sala si traseul se sustin numai dupa implinirea varsteid e 18 ani, asa spune legea!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru categ B nu poti da niciun examen inainte de 18 ani

| udrescuf a răspuns:

Poti de de permis de la 16 ani dar acela e de motor.

| Cash a răspuns:

Poti sa incepi scoala cu 3 luni ininte de a implini 18 ani.

Sanatate!