| anonim_4396 a întrebat:

Dispun de 4000-4200 euro maxim si Vreau sa-mi cumpar o masina second hand care sa fie din 2005 sau mai noua. Modele preferate: Opel Corsa, Opel Astra, Seat Ibiza, Ford Focus 2007, Skoda. Ceva recomandari? Trebuie sa platesc si timbrul ala cu acesti bani. Sa aiba 4 locuri masina!

Răspuns Câştigător
leonardk
| leonardk a răspuns:

Cauta aici: http://www.mobile.de/. Sau poti merge in Germania - Nurnberg, Fugger strasse 44. Mii de masini vei gasi acolo. Kilometraje modificate? Poate la masini scumpe - nu la ce vrei tu sa cumperi. De exemplu eu am luat Ford Fiesta fabricat 2003, 128000 km reali cu 1700 euro...Pastreaza cam 800-1000 euro pentru taxa si inmatriculare...Din tara o cumperi rulata aici sau daca este neinmatriculata, are in pret si castigul celui care a adus-o.Mergi si alege-ti tu ce-ti place.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am un Ford Focus din 2007, adus din Franta in noiembrie 2012.Am dat pe ea 4300 E, fara taxa de timbru.Eu ti-as recomanda un Ford Focus 1.6 TDCI, varianta cu 90 CP(e mai fiabila). Sfatul meu e sa o aduci de dincolo, iar pentru a te incadra in bani cu taxa, cu tot, gasesti linistit de prin 2005.Bafta!

| Braunion a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca sa aduci o masina din afara trebuie sa-l cunosti efectiv pe proprietar. Alea luate de la samsari sunt cu kilometrajul dat invers cca 100.000 km. Cumperi un fier foarte rodat si zici ca ai masina (moment in care incep sa te lase piesele). Fiabile sunt toate daca sunt cumparate din RO si au fost cat de cat intretinute.

| Braunion a răspuns:

Skoda Octavia, Ford Mondeo, Renault Laguna.

| madalinanicolae97 a răspuns:

In Romania nu ai mari sanse ca la 4000 euro sa gasesti masini din 2005. (ai mei au cautat luni bune) in schimb in Franta de exemplu poti gasi o multime de modele la preturi accesibile ( bine e masina deci cateva mii de euro) nu sunt foarte scumpe si arata si bine. eu zic sa cauti pe afara happy

| cretzolina93 a răspuns:

Uita-te pe mercador! sunt destule si unele chiar frumoase