| EU13Nmc a întrebat:

Salut! Doar ce am facut 18 ani si trebuie sa aleg prima masina, problema este ca sunt cam indecis, ma gandeam la urmatoarele:
peugeot 407 1.6/2.0 hdti
cittroen c4 coupe 1.6 hdti
volvo s60 2.4 diesel
alfa gt 1.9 jtdm
Caut fiabilitate, putere si confort .....care ar fi cea mai potrivita? Puteti da si alte exemple in bugetul de 2000e

Răspuns Câştigător
| JusTPauL a răspuns:

Dacă ești tânăr poți merge pe variantele coupe sau gt de la alfa.
Dacă vrei confort poți perge pe 407, dar nu pe 1.6 dacă vrei putere, 110 cp abia de mișcă hardughia aia de mașină. În schimb 407 pe fiabilitate sta bine. Am 2 prieteni cu 1.6 și au peste 300mii.
Mai bine 1 test cu fiecare și vezi în care îți face placere mai mare.

| EU13Nmc explică (pentru JusTPauL):

Probabil ca asta o sa fac si vad acolo cu ce sensatie raman de la fiecare

16 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Ieftin si bun nu exista!

| EU13Nmc explică (pentru Simpatic):

Sunt constient de asta dar incerc sa gasesc cel mai bun raport calitate/pret

| buldog a răspuns:

Salut,

La 2000 de euro nu prea poți spera la fiabilitate, putere și confort. Trebuie să cam alegi dintre astea, iar fiind prima mașină nu m-aș uita la putere sau confort. Mai mult siguranță și fiabilitate.

Încearcă să te uiți după VW Polo (1.9 tdi) de exemplu. Părerea mea...

Baftă!

| EU13Nmc explică (pentru buldog):

Inteleg ce spui dar nu pot spune ca ma atrag marea majoritate masinilor nemtesti.in special polo, passat, golf sau bmw

| Simpatic a răspuns (pentru EU13Nmc):

Iata ca mai sunt romani care detesta VAGwinking mai putin bmw care nu e in trust dar si ala e emblema cocalarului ajunsa.
Daca vrei ceva de calitate alege calitatea asiatica fie ca vb de marci japoneze precum honda, mazda, nissan fie de sud koreene sunt masini bune si fiabile!

| EU13Nmc explică (pentru Simpatic):

Cu asta m-ai lovit din nou, ador japonezele dar in bugetul asta nu as crede sa gasesc ceva, am tot cautat o honda accord vii dar nu am prea avut noroc

| Simpatic a răspuns (pentru EU13Nmc):

Ai dreptate, ai un buget micut, eu zic sa mai strangi un pic!

| sierra1 a răspuns:

"Caut fiabilitate, putere si confort "

păi lipsesc germanele din lista ta!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cu 2000 euro gasesti niste rable frumoaselaughing bune de aruncat, daca vrei masina bună si de putere la ce ai nevoie tu la 18 ani de masini puternice? Sa omori oamenii sa faci accident? Ca la 18 ani nu esti expert esti un incepator, si un incepator i si ia o dacie din 80 sau una din 98 daca are bani, dar tu te arunci vrei ieftine bune si noi. o sa gasesti p.a.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Pentru masina buna si de putere ai nevoie de 30-40.000 euroi.

| romeo78 a răspuns:

Dacia Logan 2, diesel.
Citroen C4/Peugeot 307, una și aceeași mașină cu caroserie, interior diferit. C4 centrul volanului fix, doar cercul se rotește. Peugeot 407/Citroen C5, la fel. C5 are în plus suspensie hidropneumatică.
Volvo S60, Ford Mondeo împart din piese, motoare, au fost din același grup la un moment dat.
Alfa Romeo GT este o Alfa Romeo 156 cu o caroserie proprie coupe.
Restul, mașinile din grupul Volkswagen: Seat, Audi, Skoda, Volkswagen.
Saab 9-3, Hyundai, Kia, Toyota etc.
Dar, mai bine benzină și after market un GPL. Motoarele Diesel sunt din generații vechi, poluante, scump de întreținut.

| EU13Nmc explică (pentru romeo78):

Daca ai putea sa imi spui care din cele de mai sus ar fi cea mai convenabila... Legat de benzinare, sunt mult mai obisnuit cu ele decat cu diesel ul si acum o ora gasisem un peugeot 407 coupe 2.2 benzina cu gpl

| romeo78 a răspuns (pentru EU13Nmc):

Problema majoră la vehiculele second-hand și cu o vechime de peste 10-15 ani este câți proprietari a avut, dacă are carnetul de service la zi.
O mașină o speli, o lustruiești, dai kilometri înapoi la ceas, dar bătrânețea nu se poate modifica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiabilitate,putere,confort, stare tehnica buna la 2k euro? Poate intr o utopie in care masinile sunt ca telefonele mobile ca valoare si femeile si barbatii se casatoresc din dragoste adevarata. La acest buget nu te poti astepta la o masina noua, iar o masina veche isi arata varsta, amice. Golf 5 2004-2005 1.9tdi 101cp cauta. Si trebuie sa te pricepi sa gasesti una ok laughing Cam asta ti as recomanda eu. Verifica seria de sasiu sa vezi daca a avut accidente

| PaulCos a răspuns:

Se vede ca esti departe de a cunoaste piata si producatorii de masini. Producatorii francezi iti vor oferi o masina ieftina pentru un abonament la piese si service la fel ca si italienii. Mai gandeste-te! Volvo nu mai este un producator suedez 100% asa cum erau in anii 90. Raman germanii dar costa. Exista insa conceptele germane, fabricate in Spania sau Cehia. Skoda sau Seat. Fara fite dar durabile.