| florinel1978 a întrebat:

Salut,doresc sa achizitionez un opel astra h hatchback din 2007 sau dupa 2007. inca nu sunt hotarat ce fel de motorizare ar fi buna (fiabila si ieftina ) 1.3 sau 1.7 diesel.nu vreau benzina.
in afara de astra m-as orienta si la ford focus aceleasi cerinte, voi ce ziceti: astra sau ford? motorul de 1.3 este prea mic pentru caroserie? pe langa aceste intrebari mai doresc sa stiu care sunt problemele frecvente ale acestor masini? funda raspun concret si la obiect

1 răspuns:
| DonJtieTotu21 a răspuns:

Cea mai reusita motorizare din clasa OPEL a fost 2.0 diesel pentru ca are distributia pe lant si nici nu consuma mult.De preferat ar fi sa iti ei 1.7 diesel am avut una caravan consum foarte mic. Si buna si la piese si rezistenta. Motorizarea de 1.3 este mica si din contra o sa consume mai mult.Eu aveam 1.7 pe caravan si fugea tare da tu ca vrei sa iti ei hatchback care este si mai mica si mai usoara o sa ai un raport intre greutate si putere foarte bun la ea.