| MasinaFisc a întrebat:

Salut, doresc să cumpăr o mașină. Ce acte trebuie făcute pas cu pas? Și cât ar costa actele?

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Du-te la reprezentanța auto aleasă, tu doar să ai banii că de restul se ocupă ei

| MasinaFisc explică (pentru sierra1):

Una second hand, am uitat sa menționez.

| RRoberto2018 a răspuns:

Pe langa toate Birourile de Inmatriculari se gasesc birouri unde se intocmesc dosare pentru inmatriculare auto. Acolo o sa iti dea o hartiuta cu tot de ai de facut. Documentele necesare sunt acestea:

Documente necesare pentru înmatricularea unui vehicul achiziţionat din afara UE şi care nu a mai fost niciodată înmatriculat
1. Cererea solicitantului;
2. Fişa de înmatriculare vizată la organul fiscal teritorial competent; Fişă înmatriculare
3. Cartea de identitate a vehiculului, în original şi copie;
4. Documentul care atestă dreptul de proprietate, în original şi copie;
5. Actul de identitate al solicitantului, în original şi copie;
6. Copia asigurării de răspundere civilă (RCA) în termen de valabilitate;
7. Dovada plăţii contravalorii certificatului de înmatriculare de 37 lei (se poate achita la Trezorerie.);
8. Dovada plăţii contravalorii plăcuţelor cu numărul de înmatriculare, în valoare de 40 lei, pentru număr la rând, respectiv 85 lei pentru număr preferenţial (se achită la ghişeu cu ocazia depunerii documentelor).
9. În cazul persoanelor juridice vor fi depuse documentele care să ateste dobândirea personalităţii juridice, denumirea şi sediul, în copie (de exemplu certificat înregistrare la Registrul Comerţului), precum si împuternicirea reprezentatului legal al acestora, precum si copie a cartii de identitate a delegatului;
10. Procură specială autentificată, după caz.
11. Dovada efectuării formalităţilor vamale de import (definitiv sau temporar), în original şi copie legalizată;
12. Anexa pentru acordul prelucrarii datelor personale (doc / pdf)
13. Atestat fiscal lângă fiecare contract de vânzare-cumpărare succesiv. Cereri tip si tot ce trebuie primesti tot de acolo de unde ti se pregateste tot dosarul.
Pare mult, dar nu e de speriat. Succes!

| MasinaFisc explică (pentru RRoberto2018):

Din câte am înțeles la respectivul, fiscalul se face după ce se face contractul de vânzare cumpărare și asta ar fi cam tot ce este de făcut pentru a putea eu sa continui mai departe cu actele(mai trebuie sa ii cer ceva in afara de contract și de fiscal)?

| RRoberto2018 a răspuns (pentru MasinaFisc):

Atentie maxima la acte, Nu-i da banii pana nu ti le da pe toate. Nu pune botul la vrajeli precum... " asa se face ". Fiscalul se poate scoate oricand, Amanarile astea ascund nereguli. Nu da banii doar pentru ca masina e frumoasa si ieftina si vanzatorul e " cumsecade". Sunt pline pietile si olx-ul de din astia care vand tomberoane pe bani putini.
Spune-i ca-i dai toti banii cand iti da tot ce trebuie sa vezi cum crapa de ciuda ca nu te poate prostii! Succes!

| MasinaFisc explică (pentru RRoberto2018):

A zis că fiscalul mi-l dă doar după ce fac contractul de vânzare cumpărare că cică pe ăla se pune ștampila, așa este? Nu am habar...

| RRoberto2018 a răspuns (pentru MasinaFisc):

Da, se pune stampila daca nu are datorii. Daca are datorii, la revedere! Du-te la piata de masini si vezi ca cei care vand masini, au tot ce trebuie. Cand vine clientul, toate se fac acolo pe loc in piata.

| MasinaFisc explică (pentru RRoberto2018):

Am găsit mașina, doar că e la un sat la 70km distanță.