| Andrei24R a întrebat:

Salut, doresc sa imi achizitionez un subwoofer auto, modelul fiind acesta "jbl stage 1220B" https://m.emag.ro/......VZ82JBBM/. Ma poate ajuta cineva sa aleg un amplificator? Deoarece nu prea ma pricep, citisem pe un site ca puterea amplificatorului trebuie sa fie minim 75% din puterea subwooferului, dar nu stiu daca e corecta informatia sau nu. Cineva mi-a spus ca acest amplificator poate ar fi bun https://www.be-loud.ro/produse/Amplificatoare-auto/EDGE/ EDA/EDA350.2-E7/, dar nu stiu daca e potrivit, daca aveti alte pareri, va multumesc.

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ești la limită (dif 2 ohm, amplif 4 ohm) la puteri apropiate. ia un amplif cu vreo 20% mai slab sau dif cu tot atât mai tari

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Doar la amplificatoarele de calitate, pentru competitii, cu distorsiuni minime, se pune problema unei puteri egale ori peste cea suportata de difuzor.
Segmentul low-cost, la care te uiti tu, trebuie invers: amplificatorul undeva pe la minim 50% din puterea RMS suportata de difuzor, MAXIM putere egala cu RMS-ul difuzorului.
De verificat atent si impedantele, pentru ca 400W la 2 Ohm sunt bine dpdv comercial, dar legand acelasi amplificator la un subwoofer de 4 ohm, ai 200W, sau maxim 300W.
Cu cat impedanta difuzorului scade, puterea pe care o preia din amplificator creste.

Bun; despre produsele alese de tine:
-subwooferul are doua difuzoare de 4Ohm, conectate in paralel pe aceeasi intrare, deci ansamblul este de 2Ohm si suporta pana la 500W
-amplificatorul tau nu suporta conectare in punte la 2 Ohm, deci nu il vei putea folosi cu subwooferul ala, decat daca l-ai desface, si ai conecta separat fiecare difuzor la cate un canal din statie, iesind configuratia 2 x 250 W la 4 Ohmi, din specificatiile statiei, si presupunerea mea ca ar avea 4Ohm un difuzor din ala separat.

Subwooferul este unul laudat, banuiesc ca merita achizitionat, asa ca va trebui sa cauti o statie mai performanta, care sa lucreze fara probleme la 2 Ohm, nu la limita.
Uite niste variante:
1. slaba dar sigura https://www.be-loud.ro/produse/Amplificatoare-auto/JBL/Stage/A3001/
2. la limita dar potrivita https://www.be-loud.ro/produse/Amplificatoare-auto/JBL/CLUB/5501/
3. riscant de puternica, si cu distorsiuni destul de ridicatehttps://www.be-loud.ro/produse/Amplificatoare-auto/Renegade/REN-1000-S-Mk3/

Eu as lua 2-ul, sau 1, de 3 m-as feri, ala e genul de amplificator cu care poti arde multe subwoofere, mai ales daca ii dai "blana" cu reglaje si configuratii de amator.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Iar asta ar fi amplificatorul perfect pentru tine
https://www.be-loud.ro/produse/Amplificatoare-auto/MB-Quart/NANO-NSC750/
Are puterea perfecta pentru tine, 1x500W la 2ohm, iar detaliul care il deosebeste de celelalte, este ca lucreaza si la 1ohm, deci este mai performant.
Un amplificator facut sa lucreze la 4 si 2 ohm, atunci cand e folosit la 2ohm este solicitat la maxim, si cel mai probabil se va incalzi destul de mult, s-ar putea sa aiba viata scurta.
Un amplificator gandit sa lucreze si la 1 ohm, este mai solid, sunt sanse sa aiba piese mai rezistente, iar folosindu-l la 2 ohm s-ar putea sa nu il soliciti de loc, sa nu se incalzeasca, si sa tina mai mult.
Nu stiu nimic despre marca aia, dar cam orice produs nou vine cu garantie de vreo 2 ani, deci esti acoperit. Iti spun din experienta, ca de subwoofer te plictisesti in maaaxim 3 luni, peste 2 ani deja va fi demontat de pe masina, uitat prin debara, sau vandut altui pusti cu dorinta asta.

| Andrei24R explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Iti multumesc mult de sfaturi. Intre timp l-am gasit si pe acesta https://www.carsound.ro/......a800.html. Am vazut ca e vandut la pachet cu subwooferul ce vreau sa il cumpar. Ce parere ai de el? Crezi ca se potriveste mai bine decat restul? Si pretul e putin mai accesibil. Daca nu e bun peobabil o sa merg pe cel ce mi l-ai aratat tu. Mersi!

| Andrei24R explică (pentru Andrei24R):

Https://www.carsound.ro/......ba800.html
Asta e, nu stiu de ce nu merge primul link, modelul e " boss audio ba800"

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Andrei24R):

Nu e bun, pentru ca e la 4 ohm.
Ție îți trebuie la 2 ohm.