| anonim_4396 a întrebat:

Doresc sa-mi achizitionez o motocicleta dar nu sunt hotarat de care, ma puteti ajuta voi cei care va pricepeti si aveti ani multi de experienta in spate in acest domeniu?
As dori si sa stiu care ar fi cea mai buna categorie de motociclete, sport, touring, cross, etc?
As dori sa stiu care ar fi cea mai buna marca de motociclete, aici ma refer la marca care le fabrica pe cele mai fiabile, etc etc.
Bugetul nu se ia in calcul!
Am auzit ca cele mai bune motociclete ar fi Ducati, Bmw... Altii spun ca ar fi japonezele cele mai bune, Honda, Yamaha, Suzuki, Kawsaki, voi ce parere aveti?
Multumesc anticipat! Celui mai complet, exact raspuns ii voi da funda.

Răspuns Câştigător
| FurtunaDiesel a răspuns:

Daca nu conteaza bugetu la BMW ai F650 GS si F1200 GS Adventure daca ai mai mers pe motociclete daca esti incepator aia de 1.2 e mare pentru tine si este si foarte grea si foarte intalta, cea de 650 merge si nelimitata dar exista si cu limitare din fabrica. Ai grija sa fie model cu ABS si injectie daca nu conteaza bugetul, daca nu ai la Honda model Transalp!

| anonim_4396 explică (pentru FurtunaDiesel):

Dupa experienta mea as spune ca cele mai bune motociclete sunt Honda sau Ducati, iar cel mai bun model de la aceste motociclete ar fi Desmosedici la Ducati si CBR 1000 RR model foarte nou, voi ce spuneti, spun bine sau nu?

| FurtunaDiesel a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu! Desmosedici este cel mai puternic dar motorul este foarte fortat si din acest motiv se si schimba motorul la 10.000 de km nu doar se segmenteaza pentru ca sunt camasile praf, apoi la CBR-ul de 1000 este ok dar nu peste modelele sport de la BMW si mai au de lucrat la suspensii foarte mult. Ducati nu face motociclete SPORT fiabile si rezistente doar arata bine si uneori sunt si puternice dar nu in toate situatiile!

5 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Nu te-as sfatuii sa mergi pe touring, enduro touring da, dar touring in nici un caz ca incepator, sa o folosesti pentru naveta si prin oras... este complet inutil un touring pentru ca este mare, consum mare, fiabilitate la mers in oras mic, este o motocicleta de drum lung nu de naveta si oras. Mergi pe enduro touring si daca ai bani de BMW F650GS nu cred ca iti mai trebuie altceva!

| a1doru a răspuns:

Sfatul meu este sa-ti cumperi un turing.un bmw sau o honda. daca esti incepator, cel mai indicat ar fi o honda pana in 500cc[turing, bineinteles]

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pana la urma urmei dupa toate raspunsurile astea ce concluzie sa trag, care ar fi cea mai buna motocicleta la fiabilitate la rezistenta materialelor, la performante, la toate, BMW? S1000R? sau japonezele?