| smaly a întrebat:

Salut.
Doresc sa muncesc la Europa in calitate de sofer, in Italia.
Detin permisul cu categoriile
B, CE si vreau sa obtin :Certificat de Pregatire Profesionala a Conducatorului Auto, Atestatul pentru marfa international in Italia se traduce cqc.
Acum trebuie sa sustin examenul pentru atestat profesional si pot munci in Italia sau in Europa ajutati-ma va rog! Ce masuri impune acest eamen pentru atestat proba practica si teoretica dati-mi link cu inform sa stiu ce ma asteapta. Sunt din R.Moldova cu pasaport Român.

Scrieti doar ce i ce cunosc sau au intilnit asa situatie, multumesc.

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca ai acte si esti rezident in Italia il dai acolo. La romani e ca la nebuni proba scrisa - pc - condus daca ai permisul dupa 89 sau 2000 si ceva pul sai bata. Banuiesc ca la italieni o fi numa examen sau 35h de teorie sa mergi la un curs care e o nimic toata.

| smaly explică (pentru mgtow):

Eu am permisul din 2017 iar acum cateva zile am si catef CE, o sa fie nevoie sa sutin examenu practic?

| mgtow a răspuns (pentru smaly):

In Italia nu cred, intereseaza-te