| mrsmrsmrs a întrebat:

Dupa cat timp te programeaza acum la proba practica a examenului auto in Constanta?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde cand te inscrii tu la scoala!
Te poti inscrie cu 3 luni inainte de a implinii 18 ani, faci cursurile de legislatie rutiera si inveti sa sofezi cu instructorul si dupa implinirea varstei de 18 ani, poti sa sustii examenul auto.
Intai sala si daca o iei, te vor programa ei la traseu.

| mrsmrsmrs explică (pentru Violleta2022):

Ma refeream ca sunt foarte aglomerati examinatorii si uneori te programeaza si dupa 2-3 luni la traseu, d asta voiam sa stiu in medie cat de repede se mai fac programarile in constanta, ca am inteles ca au remediat problema si au pus mai multi examinatori

| Violleta2022 a răspuns (pentru mrsmrsmrs):

Corect. Programarile se fac in 2-3 luni, asa cum este corect, ca sa termini scoala de soferi si sa ai prima examinare, cea de sala.
Cea de traseu, se face dupa obtinerea celei de sala si poate fii in 2-12 saptamani, depinzand strict de cat de aglomerati sunt.

Jumatate din cei care iau sala, pica la primul examen de traseu si sunt reprogramati dupa minim 2 saptamani, cum spune legea.
Dar, inscrie-te la scoala si iti va spune instructorul date mai precise.