| Mahsun_Nergis_1986 a întrebat:

Salut. După vreo 40 km efectuați, temperatura a scăzut treptat la minim, nu s-a mai mișcat deloc de acolo! Termostatul l-am schimbat recent, caldura baga, cand pornesc motorul, pornește și ventilatorul de la radiator! Mecanicul mi-a spus ca ar fi senzor temperatura lichid, un sfat va rog! Ford focus 2.1.6 benzină. Mulțumesc!

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ar trebui (apa) să stea la 90 grade
cauze:
- termostat blocat deschis
- termocuplă blocat inchis

de verificat cu meșterul ăla de care spuneaI

| Mahsun_Nergis_1986 explică (pentru sierra1):

Azi am încercat eu sa îl schimb, dar fără rezulatat, foarte greu am ajuns acolo (la senzor temperatură) nu am reușit sa îl desfac neavând cheie potrivita și nici poziție! În schimb am decuplat mufa de la senzor și l-am cuplat la loc, numai ca acum parca scoate fum un picuț mai mult față de cum era înainte!