| CristiB93 a întrebat:

E adevarat ca daca ascult muzica la masina cu motorul oprit,se consuma bateria? Adica as vrea sa stiu daca pot sa ascult muzica fara sa mi se descarce bateria, sau cat timp pot sa ascult fara sa se descarce?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu ascultam cu statie + subwoofer, cam o ora, la volum maricel, si porneam linistit. Conditia ar fi sa fii circulat masina in acea zi, ca sa fie incarcata bateria.
Fara statie tin minte ca ascultam in masina lui taica-miu cand nu aveam carnet, 2-3 ore in fiecare noapte, nepornita de cateva zile. Stateam seara de seara in ea cu muzica pornita, si nu i-am terminat niciodata bateria.
Daca n-ai statie, o ora-doua poti sta linistit ascultand muzica, la volum mare. Daca asculti incet, si bateria e in stare foarte buna, nici n-are rost sa te gandesti la ea.

7 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Aproape orice masina are 1hr mode la casetofon fara cheie in contact. teoretic aia este perioada de 100% safe. pe urma poti avea probleme. deci 1 ora ar trebui, aproape la orice masina, sa nu ai probleme cu bateria. indiferent de volum

suntserios
| suntserios a răspuns:

Logic ca se cosuma bateria. daca motorul e oprit curentul este luat exclusiv din baterie. Insa un simplu casetofon nu ar trebui sa consume atat de mult, asta daca nu ai vreun amplificator, subwoofer samd

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Se consuma bateria dar nu se epuizeaza imediat. Eu am ascultat si ore in sir fara nici cea mai mica problema fiindca radioul/CD playerul nu consuma asa multe resurse ca farurile (de exemplu). Ceea ce am zis e valabil pentru o baterie normala, nu o baterie pe moarte sau una de Tico/Matiz/etc.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Bine-nteles ca se descarca, dar dureaza foarte mult.in plus, la pornirea motorului bateria se reincarca prin intermediul alternatorului.7-8 ore de ascultat muzica se recupereaza in cateva minute de functionare a motorului.

| AndreYStaR a răspuns:

Conteaza si daca e muzica la maxim sau normal, cat sa se inteleaga. Poti asculta linistit cu motorul oprit daca e volumul la normal, chia si o zi, dar daca e la maxim dupa o ora nu cred ca mai poti porni masina cu bateria aia...

| ExCalibru2 a răspuns:

Da este adevarat

| Suciu1995 a răspuns:

Salut, da se consumă si contează foarte mult cum asculţi muzică, volumul, daca ai statie, dar oricum nu consumă foarte mult, depinde de starea Bateriei.