| Nimeni10 a întrebat:

Salut, e ceva normal sa miroase a benzina joja de ulei?
La mașina mea mai curge ulei la buson câte o picătura, dar nivelul e la maxim ceea ce nu mi se pare normal, ma gândesc sa nu baga benzina in baia de ulei.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca miroase a benzina si e mare nivelul, e clar ca iti baga benzina in ulei.
Verifica bujiile, fisele, filtrul de aer si clapeta.
Daca par in regula, fa un test de compresie.
Uita-te la bujii, probabil sunt innegrite.

| Nimeni10 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu e nivelul mare de ulei

| Nimeni10 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Si așa trebuie sa fac schimbul de ulei, am sa vorbesc cu mecanicul sa o verifice dacă trebuie schimbat ceva.

4 răspunsuri:
| TwinkReality a răspuns:

Depinde si ce fel de masina ai, daca ai gen Dacia sau Opel poate sa-ti curga din cauza unei spargeri de toba sau ti s-a spart vreun tub prin care intra benzina.

| Nimeni10 explică (pentru TwinkReality):

Renault scenic 1.6 1998.