| Gaciu_Veniamin_Andrei_1997 a întrebat:

Este legal sa vopsesc o stea de alta culoare pe capota masinii? cam de 40 de cm.

Răspuns Câştigător
| FlorinPx a răspuns:

Omologarea este atunci cand culoarea sau desenul respectiv depaseste mai mult de 30% din suprafata exterioara a masinii. Nu stiu cum se masoara sau cum masoara ei ideea e ca am un prieten si-a facut capota neagra cu folie de carbon si nu a avut nevoie de omologare.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate schimhba aspectul exterior al masinii dar numai cu omologarea RAR si inscrierea modificarii in cartea de identitate a masinii.

| FlorinPx a răspuns (pentru Ioandelasal):

Omologarea este atunci cand culoarea sau desenul respectiv depaseste mai mult de 30% din suprafata exterioara a masinii. Nu stiu cum se masoara sau cum masoara ei ideea e ca am un prieten si-a facut capota neagra cu folie de carbon si nu a avut nevoie de omologare.

| 13 a răspuns:

Aici este interesanta treaba. De obicei se iau de tine cand vopsesti ceva pe masina. Dar daca lipesti autocolant nu au treaba. Am observat asta de multe ori. Daca ai un semn distinctiv pe masina si o duci la inspectie, o sa vezi ca o sa verifice cu unghia sa vada daca e vopsea sau folie. Deci iti recomand autocolantul in locul vopselei. Si chiar daca ai o problema, il dai jos si gata. Mult mai simplu decat sa revopsesti toata capota.

| Gaciu_Veniamin_Andrei_1997 explică (pentru 13):

Multumesc de sfat. Pe langa faptul ca nu pot avea probleme la inspectie cred ca e mult mai bine si pentru mine in cazul in care nu voi mai dori acel semn distinctiv.
Multumesc de sfat.

| FlorinPx a răspuns:

Este legal sa "pictezi" masina fara omologare cu conditia ca desenul/culoarea sa nu fie pe suprafata mai mare de 30% din suprafata masinii.