| Whitesnake99 a întrebat:

Salut, eu acum fac scoala de soferi (am putine ore ce-i drept) dar am o chestie care ma frustreaza ca imi cam trepideaza la plecarea de pe loc, prima data am crezut ca e de la masina gen ambreiaj, suporti, tampon sau bucsi etc am auzit ca de astea mai dau trepidatii daca sunt duse dar dupa m-am gandit ca e totusi masina de scoala, n-are cum. Deci e din lipsa de experienta, dar nu-mi dau seama ce fac gresit

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mai ai de lucrat la sincronizarea (apasarea pedalelor) intre acceleratie si ambreiaj. Nu apesi de ajuns acceleratia in timp ce cuplezi ambreiajul.

| Laura a răspuns:

Tu eşti de vină mai mult ca sigur, nu maşina... Pur şi simplu nu faci încă legătura bine între acceleraţie şi debraiere, te obinuieşti.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cel mai probabil accelerezi prea incet sau prea tarziu

| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Motorina sau benzina?
cand trepideaza e aproape gata sa moara motorul, incearca sa accelerezi mai din timp, dar incet.
la oras mai bine sa-ti trepideze decat sa o turezi exagerat

| dolceromania a răspuns:

Accelereaza putin cand pleci si da drumului ambreajului putin mai repede

| Vyrnfa a răspuns:

Spune-i instructorului sa te lase sa iti dai seama unde se fac cuplajul la ambreiaj. Cand ridici ambreiajul aproape de jumatate masina incepe sa vibreze(volanul) si tu atunci accelerezi un pic(nu foarte usor, dar nici prea tare) si atunci ridici ambreiajul usor

| Marius_Narcis_1999 a răspuns:

Incearca la alt instructor sa conduci si daca tot asa reactionezi inseamna ca e de la tine! Bafta!