| anonim_4396 a întrebat:

Salut fac anul asta 18 ani iar dupa ce iau permisu m-am gandit sa imi iau ca prima masina un bmw e46 2.0d, vreau sa vad ce pareri aveti?( Nu am mania vitezei foarte mari)

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

O masina veche cu tractiune spate toatal nepotrivita pentru un incepator.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Masina comoda, foarte ok in oras (vireaza bine de tot). Are dimensiuni perfecte, minimaliste, dar nu e masina inghesuita.
Dezavantajele sunt:
1. aderenta jenanta (periculoasa si impotmolibila si in 10cm de zapada)
2. suspensia foarte scumpa
3. pompa de injectie se strica des, si costa mult
4. e masina preferata a mucosilor cu 10 clase.
Ca incepator, nu prea ti-as recomanda-o, BMW-ul te arunca in decor fara nici un avertisment, mai ales daca nu o simti (si nu ai de unde sa ai simtul ala, ca incepator).

| Plato a răspuns:

E o masina oribila. Nu vei arata "smecher", ci ca un cocalar sarac cu pretentii.
Am vazut chestia asta la multi, isi iau orice rabla, doar sa aiba sigla BMW.
In banii aia, Škoda, Mazda, VW, Citroen, Dacia, Ford etc. sunt mult, mult mai bune si arata de 10 ori mai bine decat cutia aia.
Asta e parerea mea. Depinde de tine, daca vrei o masina sau o siglă.

| Alexandru55667 a răspuns (pentru Plato):

Eram sigur ca o sa se trezeasca un destept sa inceapa cu cocalarismele, dintr un e46 eu vreau sa incep un proiect, am o pasiune anume pentru bmw ca unii se cred "smecheri" cum ai zis tu e partea a doua, detin si o skoda octavia 1, si daca vrei sa fii smecher poti fi si cu skoda mazda etc, dar unii cand vedeti bmw gata cocalar, bine uneori e chiar adevarat dar sunt si exceptii.

| Plato a răspuns (pentru Alexandru55667):

Ai cerut pareri, prietene.

| romeo78 a răspuns:

De ce nu cumpărați un BMW seria 1? Tot BMW este. Sau o altă mașină compactă. De fițe: MB A-class, MB CLA după 2012 sau Audi A3.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu este o alegere buna ca la 18 ani sa ai o masina foarte veche mai ales cu tractiune pe spate... in plus in zilele noastre un e46 ingrijit si bine tinut nu prea mai gasesti... Iti recomand de inceput un golf 4, 5 sau un ford ceva sau chiar un logan.