| lascudaniel a întrebat:

Salut.Fac chestionare pe mai multe site-uri si deseori intalnesc intrebarea : Principala cauză a exploziei pneului în timpul mersului este:
A. umflarea insuficientă;
B. umflarea exagerată;
C. uzura moderată.
Pe un site raspunsul corect este A, iar pe altul B..nu stiu ce sa mai cred, cum sa procedez la examen.

6 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

Corect e b) umflarea exagerată.

| dannyel86 a răspuns:

E clar ca unele raspunsuri sunt eronate, fie ca vorbim de site-uri oficiale sau particulare. Logic ar fi, fara sa fi studiat fenomenul, ca raspunsul corect sa-l contina varianta B (umflarea exagerata), fapt confirmat si de e-drpciv, in care eu am incredere ceva mai mare decat in alte site-uri (imi asum acest risc!).
E doar o parere. Dar eu voi alege B daca la examen va cadea aceasta intrebare (sunt in pregatiri).

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Corecta e varianta B. Cand presiunea intr-un pneu e prea mica, poate eventual sa se descalte de pe janta in mers.

| viotedy a răspuns:

Nu mai intra pe mai multe site-uri ca te zapacesti.Sunt exact ca, calendarele pe unul e sarbatoare pe altul nu.fa doar de pe drpciv si iei sigur.

| Zoricutzu a răspuns:

Umflarea insuficientă, în cazul drumurilor cu denivelări crescute poate duce la incălzirea pneurilor, frecări interne peste normal și pînă la urmă la explozie.
Umflarea exagerată - pe suprafete mai drepte decit normal poate duce la o uzura de tip cilindric pe arie restrînsă ceea ce duce la incălzirea in exces a ariei respective și pînă la urma la același fenomen.

nu am carnet valabil laughing și oricum n-am decit bicicletă...

| BLADEMATE99 a răspuns:

Chestionarele oficiale sunt pe drpciv.ro, acolo sunt cele care pica si la examenul teoretic. Nu te mai lua dupa toate site-urile.