| ommmkon19 a întrebat:

Salut, fratele meu doar ce a luat permisul și vrea să își cumpere o mașină, are 18 ani și vreau să știu de ce acte are nevoie când pleaca după cumpărarea mașinii, apoi pașii următori pentru a fi totul în regulă, va mulțumesc

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru cumparare n-are nevoie decat de cartea de identitate si suma necesara. Va incheia contract de vanzare-cumparare, va plati pretul si va primi masina cu toate actele acesteia: cartea de identitate a masinii, certificat de inmatriculare si ITP. De la vanzator mai trebuie certificatul de atestare fiscala.
Dupa ce va obtine asigurarea RCA va merge sa inmatriculeze masina pe numele lui, cu toate actele enumerate, in plus va plati taxa pentru numerele de circulatie (40 lei sau 80 lei pentru numere preferentiale). Inmatricularea trebuie facuta in termen maxim de 90 de zile de la cumpararea masinii.

1 răspuns:
| mgtow a răspuns:

Stie el ce trebuie sa faca netu e plin de info