| Astaebun a întrebat:

Salut.
Ies din sensul giratoriu și intru pe o stradă din sat, nu am niciun indicator care sa îmi arate tipul de drum pe care circul.
De-a lungul drumului mă intersectez cu alte străduțe înguste însă nu am niciun indicator. In mod normal toți îmi dau prioritate pentru că sunt pe drumul"principal".
Dar care este logica?
Nu ar trebui ca eu sa dau prioritate de dreapta?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
31 răspunsuri:
| Lukasssz a răspuns:

"cedeaza trecerea"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca tu vi de pe un drum national si intri pe unul comunal cum e cel din sat, tu ai prioritate in lipsa altor semne de circulatie.
Drumul national are intotdeauna prioritate in fata unui drum comunal.