| anonim_4396 a întrebat:

Salut, imi doresc si eu sa muncesc ca sofer. Vreau sa va intreb daca stiti cazuri, sau ati auzit sa angajeze sofer incepator? Detin permis categoria B, as vrea tare mult sa ma angajez.

4 răspunsuri:
| covexrobu a răspuns:

Depinde de fiecare patron eu cand m-am angajat aveam aproape 19 ani si 10 luni de cand aveam permisul de conduncere. Totul depinde de angajator daca are sau nu incredere in tine. Eu la 19 ani am plecat prin tara singur si am facut km multi iar la 20 de ani mi s-a dat o duba nou nouta si am fost trimis in Germania si Ungaria. Sefa a fost cu mine la primul drum sa vad unde trebuie sa merg si sa nu ma pierd si a 2-a oara m-a trimis singur singurel si fara GPS. Dar sa stii ca drumurile lungi nu sunt cele mai placute si usoare.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Îți trebuie minim 3 ani vechime ca să te angajezi șofer!
Pa, pa.

| BassHunter13 a răspuns:

Depinde unde vrei sa te angajezi! De ex la taxi iti trebuie min3 ani de experienta! Acuma ca taximetrist te angajeaza si daca ai 2 ani si 6 luni nu ii nici o problema! In orice caz ii 3 ani minim! Daca ii ceva firma mai mica te-ar puntea angaza daca ai 2 ani dar depinde si daca cunosti patronul firmei! Succes

| sKilL a răspuns:

Depinde la ce firma. eu am fost angajat ca sofer pe o duba "Ford Transit" dar ma cunosteam cu proprietarul firmei. incearca si tu prin cunostinte... pentru ca in general se cere experienta de sofer. sau, daca nu ai experienta, macar sa dai dovada ca esti dornic sa muncesti si sa fii serios, sa te tii de lucru! big grin