| anonim_4396 a întrebat:

Îmi explicați și mie dacă am înțeles bine? Gabaritul depășit înseamnă că mașina are o încărcătură a cărei masă adunată cu masa mașinii depășește masa maximă admisă din cartea mașinii?

2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

La camion se aplica termenul, incarcatura iese din limita legala atat in inaltime cat si latime sau doar inaltimea ori latimea variaza. Se semnalizeaza cu 2 girofaruri in spate - 2 in fata si un indicator cu linii albe si rosii.

| siriusblack98 a răspuns:

Si asta dar in aria completarii ''Gabaritului'' intra si dimensiunile autovehiculului. Adica daca bagi intr-o duba de 3, 5T (masa totala) cu o lungime utila (la interior) de 4, 2m, un stalp de lemn cu o greutate totala de 500kg dar cu o lungime de 5m (usile deschise) atunci putem spune ca tu ai depasit deja gabaritul masinii respective. Iar pe inaltime este acelasi lucru valabil camioanelor tip prelata (adica exclus carosat).