| shacoAP a întrebat:

Imi puteti da un site cu masini second-hand din Germania cu preturi destul de reduse fata de cele din Romania? Dau funda! Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Http://www.mobile.de/ro e cam cel mai mare.
Dar nu te astepta sa vezi cine stie ce diferente pentru ca nu e tocmai asa.
Ai sanse mai mari sa iei o masina din Romania si sa iesi mai ieftin decat daca ai aduce-o tu din Germania.
Adevarul este ca mare parte din masinile care se vand in Romania aduse din Germania sunt "retusate" sau au unele defecte ascunse. In Germania masinile bune nu sunt tocmai ieftine, si nu arata tocmai bine, dar multi samsari, iau masinile avariate din Germania la pret de nimic, le "repara", si le vand la noi in tara ca fiind impecabile, si de multe ori ele sunt complet revopsite si cu kilometrajul dat inapoi, si nu de putine ori se intampla sa mai fie ascunse si unele probleme pe care le vei descoperii tu in timp, cand deja e prea tarziu.
In Germania da, sunt masini bune, dar costa, uneori costa mai mult decat daca ai lua-o din Romania.
Nu stiu la ce modele te gandesti tu, dar daca te gandesti la unele pana in 2005 nu te astepta sa gasesti masini imaculate, daca e o masina imaculata si la pret decent, e clar ca e ceva putred la mijloc.
PS:Sunt si in Germania samsari de masini, sa fii atent la numele lor, daca e de turc sau ceva fugi de masina aia, ca de multe ori chiar ei le retuseaza si romanii le iau de la ei gata retusate.

| shacoAP explică (pentru OldSoul):

Multumesc mult pentru raspuns! Nicidecum nu m as fi gandit la o masina sub 2005, ci la un Vw Passat B6 de dupa 2007

| OldSoul a răspuns (pentru shacoAP):

Cu putina atentie poti prinde o masina buna, atentie la clasica problema cu moatoarele de 2. 0tdi.
In rest, bani sa fiehappy

| StefanCosmin a răspuns (pentru OldSoul):

Care e clasica problema cu motoarele 2.0 tdi?

| OldSoul a răspuns (pentru StefanCosmin):

In principal injectoarele care se defecteaza mult des fata de 1.9, mai apoi pompa de ulei care se intampla sa mei cedeze, si volanta care pica destul de repede.
Acum desigur aceasta problema este doar la gama VAG primele generatii de 2.0.

| StefanCosmin a răspuns (pentru OldSoul):

Nu de alta, doar ca la BMW 320d nu sunt probleme asa dese, dar atunci cand sunt, sunt datorate varstei

| OldSoul a răspuns (pentru StefanCosmin):

Nu, sunt doar la grupul VAG, Bmw-urile nu au treaba, dar stii cum e, de la o anume varsta la toate e posibil sa apara probleme.
Dar sunt unele serii care se strica mai des decat celelalte, la astea se incadreaza motoarele de 2. 0tdi de la Vw, Audi...

| StefanCosmin a răspuns (pentru OldSoul):

Cred ca si Skoda ca ziceau astia de pe forum uri

| OldSoul a răspuns (pentru StefanCosmin):

Da, grupul Vag, e format din Seat, Skoda, Vw, Audi. Si Porsche daca nu ma insel.

| StefanCosmin a răspuns (pentru OldSoul):

Si bugatti face parte din astea, insa n ai sa gasesti bugatti sau porsche la capacitatea asta laughing

10 răspunsuri:
| shacoAP explică:

In afara de mobile.de si auto scout